Yemen'nin Taiz kentini geçici başkent Aden'e bağlayan "Heyce el-Abd" kara yolu bakım onarım projesinin aksaması nedeniyle bölge sakinleri tarafından trafiğe kapatıldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, hükümetin ihmalini protesto etmek için "Heyce el-Abd" kara yolunu trafiğe kapatan bölge sakinleri, yolun bakım ve onarım projesinin bir an önce bitirilmesi çağrısında bulundu.

Hükümet söz konusu yolun bakım ve onarım projesinin 15 Aralık'tan itibaren başlatılacağı yönünde açıklama yapsa da şu ana kadar herhangi bir adım atılmadı.

Heyce el-Abd kara yolunda geniş kazılar ve engebeli virajlar nedeniyle hemen her gün trafik kazaları meydana geliyor. Bu durum da kamyonların devrilmesine, can ve mal kayıpları ile trafiğin durmasına neden oluyor.

İran destekli Husi milislerin tüm ana çıkışları kapatıp kuşatma altına almasının ardından Taiz kentinin en önemli alternatif çıkış noktası haline gelen Heyce el-Abd kara yolunun bakım ve onarımı için yıllardır çağrı yapılıyor.

Ağır vasıta sürücüleri, Heyce el-Abd yolunun kazalar sonucu sık sık kapanmasından ve yolun hızlı bir şekilde onarılamamasından şikayet ediyor.

Daha önce Taiz Valiliği'nde yolun bir an önce bakım ve onarımının yapılması talebiyle, 40 bin imzadan oluşan ve dört yüz metre uzunluğunda bir dilekçenin de yer aldığı protesto etkinlikleri düzenlenmişti.

Yemen'de bir insan hakları raporuna göre, Ocak 2017'den Haziran 2022'ye kadar Heyce el-Abd yolunda meydana gelen trafik kazalarında 123 kişi öldü, 470 kişi de yaralandı.

Scholz'dan tank kararı Scholz'dan tank kararı

Yemen'deki İran destekli Husiler, ülkenin güneybatısında yer alan, hükümet güçlerinin kontrolündeki Taiz'i yaklaşık 7 yıldır abluka altında tutuyor.