Aybuke ULUSAN/13 Haziran 2013’te doğan kahraman köpek Proteo, daha 4 aylıkken, sahibi Vileda’nın yönlendirmesiyle arama kurtarma, narkotik ve patlayıcı madde tespiti almaya başladı. Carlos Vileda, Mexico City’deki bir askeri polis tugayı üyesi olan kahraman köpeğinin, harika bir köpek olarak tanımlanmasından gurur duyduğunu söyledi.

20230222-proteo-aa

Carlos Vileda, Proteo’nun ölümüyle ilgili duygularını şöyle dile getirdi: “Köpeğimle gurur duyuyorum, özellikle de harika bir köpek olarak tanındığı için. Ve sadece kendi köpeğimle değil, buraya gelip çalışmalara katılan diğer tüm köpeklerle de gurur duyuyorum, onların da büyük birer köpek olarak tanınmalarını istiyorum.”

Dünyaya yardıma koşmuş

6 Şubat depremine, sahibi Vileda ile birlikte Meksika’dan gelen kahraman köpek Proteo, ülkesinde katıldığı yardımların yanı sıra birçok farklı ülkeye de yardıma koştu. 2015 yılında Guatemala'da yaşanan toprak kayması, 2016'da Ekvador'da ve 2021'de Haiti'de gerçekleşen depremlerden sonraki arama kurtarma çalışmalarına da katılmıştı.

proteo-aa-2000932_2

9 yıl 8 aylıkken hayata veda…

12 Şubat 2023 günü hayatını kaybeden Proteo’nun ölümüyle ilgili, sosyal medyada gündeme gelen, göçük altında kalarak hayatını kaybettiği yönündeki haberlerin doğru olmadığını belirten Carlos Vileda, Türkiye’nin soğuk ikliminin ölümüne yol açan sebeplerden biri olduğunu dile getirirken, asıl sebebin yaşlılık olduğunu açıkladı.

İsmi Kocaeli’de yaşayacak

Kemal Kılıçdaroğlu'dan Muharrem İnce açıklaması Kemal Kılıçdaroğlu'dan Muharrem İnce açıklaması

Meksika’dan, Türkiye’ye yardıma gelen ve 12 Şubat’ta hayatını kaybeden Proteo’nun ismi, Koceli Başiskele Beledeiyesi’nin kararı ile sokak hayvanlarının bakım, tedavi, beslenme ve rehabilitasyonu için yapımı kısa bir süre önce tamamlanan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne verildi.

thumbs_b_c_99c5ef37201c865a89a83404ff30e75d

Kocaeli’de ismi, İstanbul’da heykeli

Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı açıklamaya göre, Meksikalı arama kurtarma köpeği Proteo’nun heykeli Dr. Atsushi Miyazaki parkına dikilecek.

2011 yılında yaşanan Van depremine Japonya’dan gönüllü olarak yardıma gelen Dr. Atsushi Miyazaki, depremde yıkılan Bayram Otelin enkazında kalarak yaşamını yitirdi. Sıcakkanlılığı ve yardımsever davranışları ile halkın sevgisini kazanan Mİyazaki’nin ismi, İstanbul’daki bir parka verildi.

proteo-dha

Japonyalı Miyazaki ve Meksikalı Proteo…

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç‘in öncülüğünde, Meksika'nın İstanbul Başkonsolosu Isabel Arvide, Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Kasahara Kenichi, Hindistan'ın İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary ve Sarıyer Belediyesi Sivil Savunma Ekibi’nin katılımlarıyla, 12 Şubat’ta yaşamını yitiren Proteo ve Van depreminde hayatını kaybeden Miyazaki için anma töreni de düzenlendi.