Özel Haber

Begüm Sıla EREN-

Son zamanlarda çeşitli sebeplerden ötürü vize almak isteyenler, vize merkezlerine gelerek, işlemlerini yapıyor. Yaz döneminde ise, Avrupa seyahati yapacak kişilerin en büyük problemi randevu bulamamak oluyor. Yaşanan yoğunluk ve kısıtlamalar sebebiyle randevu almak gün geçtikçe zorlaşıyor.

Thumbs B C 6577Fe7814F47Bb3Eac34C3526B07Aa2 

Yaşanan gecikmeler planları aksatarak, vatandaşı zorlarken, internet üzerinden yapılan yorumlarda pek çok kullanıcı, yaşadıkları sorunları ve önerilerini paylaşarak durumun düzeltilmesini talep ediyor. Vatandaşlar aylar öncesi planladıkları tatili dahi iptal etmek zorunda kaldıklarını dile getirirken, hassas ve hızlı çözüm önerileri bekliyorlar.

27753511 53405 Schengen Vizesi Almak Ici

Yoğunluk ve randevu sorunları

 

Son birkaç haftadır vize başvuru merkezlerinde gözle görülür bir yoğunluk yaşanıyor. Başvuru merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşurken, online randevu sistemlerinde de ciddi problemler yaşanıyor. Pek çok vatandaş, vize başvuru randevusu almakta zorluk çektiklerini ve en yakın randevu tarihinin haftalar sonrasına verildiğini belirtiyor.

Vfs Guichets1

Pandemi sonrası artan seyahat talebi ve ülkelerin değişen vize politikaları, başvuru süreçlerini karmaşık hale getirdi. İstanbul’daki ve Ankara’daki vize başvuru merkezlerinde, son haftalarda randevu almak neredeyse imkansız hale geldi. Acente yetkilileri, günde yüzlerce başvuru aldıklarını ve mevcut kapasitenin bu talebi karşılamakta yetersiz kaldığını belirtiyor.

456469

Sunulan çözüm önerileri

 

Uzmanlar, vatandaşların yoğunluktan etkilenmemek için şu önerilerde bulunuyor:

Yatırımcılar dikkat: Borsa ve kriptoya vergi kapıda Yatırımcılar dikkat: Borsa ve kriptoya vergi kapıda

Erken Başvuru: Seyahat planlarınızı yaptıktan hemen sonra vize başvurunuzu gerçekleştirin.

Dijital Başvuru: Online sistemleri kullanarak başvurunuzu tamamlayın ve gerekli belgeleri dijital olarak gönderin.

Acentelerden Destek: Profesyonel seyahat acentelerinden danışmanlık hizmeti alarak süreçleri hızlandırabilirsiniz.

Vize Basvurularinda Ret Sayisi 3 Yilda 2 Kat Artti H X6Y

Ek olarak uzmanlar, vize başvuru merkezlerinin çalışma saatlerini uzatması ve daha fazla personel istihdam etmesi, kısa vadede sorunun hafifletilebileceğini ve yoğunluğun bir dengede tutulacağını belirtiyor.

Vize Getty 1771934

Vize başvuru merkezleri, yaşanan yoğunluğun sezonluk bir artış olduğunu belirterek, vatandaşların sabırlı olmalarını ve başvurularını mümkün olduğunca erken yapmalarını tavsiye ediyor. Bir vize başvuru merkezi yetkilisi, "Yoğunluk nedeniyle sistemimizde gecikmeler yaşanabiliyor. Vatandaşlarımızdan ricamız, seyahat planlarını yaparken vize işlemleri için ekstra zaman ayırmalarıdır" şeklinde açıklamada bulundu.

Aralik 2021 Ocak 2022 Vize2