Diyarbakır Bağlar Belediyesi tarafından, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Diyarbakırlı şehit ve gazilerin anısına yaptırılan Kıbrıs Barış Anıtı ve Ersin Tatar Parkı projesi, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı törenle açıldı. 

Diyarbakır Bağlar Belediyesi tarafından, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Diyarbakırlı şehit ve gazilerin anısına yaptırılan Kıbrıs Barış Anıtı ve Ersin Tatar Parkı projesi, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı törenle açıldı. 

Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesine destek olan Diyarbakırlı şehit ve gaziler anısına böyle bir park ve anıt projesinin hayata geçirilmesi karşısında büyük gurur duyduklarını belirten KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Bu anıt inşallah kadim Diyarbakır halkı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki kardeşlik ve dayanışma ruhunu ilelebet sürdürecektir " dedi.

WhatsApp Image 2022-11-23 at 16.35.50 (1)

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker ise, böyle bir projenin Bağlar'da hayata geçirilmesinin tüm dünyaya bir mesaj olduğunu ifade ederek, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve ekibini tebrik etti.

Çok amaçlı park projesi içerisinde yer alan anıtın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ”Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Diyarbakırlı 4 şehidimizin isimlerini anıtta yazdık. Parkımız çok amaçlı özellikleriyle ilçemize oksijen deposu işlevi görecek, aynı zaman da tarih boyunca 33 medeniyete ev sahipliği yapmış kadim Diyarbakır’ımız ile Kıbrıs Türk halkı arasında kardeşlik köprüsü vazifesi görecektir.” diye konuştu.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Diyarbakırlı şehit ve gazilerin anısı Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde hayata geçirilen park projesi ve Türkiye’de bir ilk olan Kıbrıs Barış Anıtı’nda yaşatılacak.

Bağlar Belediyesi’nce Bağcılar Mahallesi Havaalanı güzergahında 35 bin metrekarelik alanda inşa edilen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ismi verilen çok amaçlı park projesinde yaptırılan anıtta Diyarbakırlı Kıbrıs şehitleri Mahmut Pınar, Ahmet Akbaş, Mustafa Bingöl ve Mehmet Döndü’nün isimleri yazıldı. Projede Kıbrıs Barış Anıtı’nın yanı sıra yeşil alan ve sosyal donatı bölümleri de yer alıyor.

WhatsApp Image 2022-11-23 at 16.35.49

İmam hutbesini müezzin işaret diliyle anlatıyor İmam hutbesini müezzin işaret diliyle anlatıyor

Projenin açılış programına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önceki dönem Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Muhammed Şerif Aydın, MHP İl Başkanı Mithat Aslan ,Garnizon Komutan Vekili Güntaç Kayapınar, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Siraç Ezer, Kıbrıs gazileri ile çok sayıda vatandaş ve davetli katıldı. Coşkulu geçen programda vatandaşlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sevgi gösterilerinde bulundu.