Türkiye genelinde Filistin'e saldırılar protesto edildi. Çok sayıda STK'nın düzenlediği gösterilerde, İsrail'e tepki yağdı.

Diyarbakır

Diyarbakır'da merkez Kayapınar ilçesindeki 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda STK temsilcileri bir araya geldi.

Tekbir getiren gruptakiler, Filistin'e destek dövizleri taşıyarak, İsrail ve ABD aleyhine sloganlar attı.

Memur-Sen İl Başkanı Ramazan Tekdemir, grup adına yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde İsrail'in yaptığı soykırımı lanetlemek, Filistinlilerin yanında olduklarını göstermek için alanlarda olduklarını söyledi.

Açıklamanın ardından Filistinliler için dua edildi.

AA-20231014-32403953-32403952-SAKARYA_VE_CEVRE_ILLERDE_FILISTINE_DESTEK_GOSTERILERI_YAPILDI

Mardin

Memur-Sen Mardin Temsilciliği öncülüğünde STK üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar, Şakir Nuhoğlu Camisi önünde toplandı.

Gruptakiler, taşıdıkları Türkiye ve Filistin bayraklarıyla Filistin'e destek sloganları attı, İsrail'in saldırılarını kınadı.

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Abdulselam Demir, yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını lanetlediklerini, Filistin'in yanında olduklarını belirtti.

Dünyanın ikiyüzlü suskunluğuna karşı insanlık onurunu haykırmak istediklerini kaydeden Demir, şöyle konuştu: "Bugün Filistin'de can pazarı kurulmuş. Gazze'de çocuklar, kadınlar, yaşlılar ölüyor. Gazze'de insanlık ölüyor. Onun için sözün bittiği yerdeyiz. Onun için dünyanın iyi insanlarına çağrıda bulunuyoruz. Bu zulüm bütün dünyayı saracak."

Destek gösterisine, AK Parti İl Başkanı Vahap Alma, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Duyan da iştirak etti.

AW052912_03

Siirt

Memur-Sen Siirt Temsilciliği öncülüğünde Güres Caddesi Sancaklar Ortaokulu önünde toplanan grup adına açıklamaya yapan Eğitim-Bir-Sen Siirt Şube Başkan Yardımcısı Yunus Emre Diriarın, "Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur." diyerek siyonizme karşı onurluca direnenlerle omuz vermek, kutlu direnişi selamlamak için toplandıklarını aktardı.

Açıklamaya, AK Parti Siirt Milletvekili Mervan Gül ve çeşitli sivil toplum örgütleri de destek verdi.

AW052916_04

Elazığ

Elazığ'da da sivil toplum kuruluşlarının önderliğinde Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan açıklamaya, AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Eğitim-Bir-Sen Elazığ 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, burada yaptığı konuşmada, İsrail'in bütün dünyaya kötülük yaydığını aktardı.

Bahşi, "İsrail, 75 yıldır hiç ara vermeden hem devlet hem de sivil milisler eliyle Filistinli Müslümanlara sistematik işgal ve soykırım uygulamaktadır. İşgal devam etmektedir. Bugün Filistin'de mazlum kanı üzerinde kurulmuş bir rejim var." dedi.

Daha sonra Diyanet Harput Eğitim Merkezi Müdürü Turgut Tunç tarafından Filistinlilerin kurtuluşu için dua edildi.

Şırnak

Şırnak'ta 12 sivil toplum kuruluşunun üyeleri Atatürk Mahallesi Sanat Sokağı'nda bir araya geldi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda grup adına açıklama yapan Memur-Sen İl Başkanı Abdullah Çatı, İsrail'i bir devlet olarak görmediklerine işaret etti.

Sözün bittiği yerde olduklarını dile getiren Çatı, "İsrail, emperyalizm tarafından kurulmuş ve desteklenen bir terör örgütüdür. İsrail, bütün dünyaya kötülük yayan, soykırımcı bir organizasyondur." ifadelerini kullandı.

Filistin lehine sloganların atıldığı gösteri, yapılan dua ile sona erdi.

AW052904_01

Batman

Turizmde tarihi rekor yılbaşında gelecek! Turizmde tarihi rekor yılbaşında gelecek!

Memur-Sen Batman Şube Başkanlığı binasında, Filistin'e destek amacıyla düzenlenen basına açıklamasına konfederasyona bağlı 13 sendikanın yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Şube Başkanı Şehmuz Önlü, yaptığı açıklamada, her savaşın hukuku olduğunu belirterek, İsrail'in hukuksuzca ve insanlık dışı bir savaş politikası izlediğini kaydetti.

Bitlis

Bitlis’te bir araya gelen Sivil Toplum Örgütleri (STK) ‘Soykırıma Hayır, Filistin’e Destek ve Siyonizme Lanet’ mitingi düzenledi.
Bitlis merkezde bulunan Ulu Cami meydanından düzenlenen mitingde basın açıklamasını Memur-Sen Bitlis İl Başkanı Cabir Durak okudu. “Bugün 81 ilimizde Siyonist İsrail’in yaptığı soykırımı lanetlemek, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için alanlardayız” diyen Durak, “Siyonizme karşı onurluca direnen kardeşlerimize omuz vermek, direnişi selamlamak için buradayız. İkiyüzlü suskunluğa karşı insanlık onurunu haykırmak için buradayız. Dünyanın tüm iyi insanlarına “zulmün ateşi insanlığı kuşatıyor” uyarısında bulunmak için buradayız” dedi.

AW052935_06

Gümüşhane

Gümüşhane’de birçok STK’nın ve vatandaşların katılımıyla Filistin’e destek için yürüyüş düzenlendi.
Gümüşhane’de STK’lar tarafından Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe STK’lar dışında vatandaşlar da ilgi gösterdi. Gümüşhane Belediyesi önünden başlayan ve yaklaşık 200 kişinin katıldığı yürüyüşte grup tekbir getirerek ve sloganlar atarak İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını lanetledi. 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Grup adına konuşma yapan Gümüşhane Memur Sen İl Başkanı Ergin Aslan, Filistin’de mazlumların kanı üzerine kurulmuş bir düzen olduğunu söyleyerek, İsrail’in saldırılarını kınadı.

Hakkari

Hakkari Hak ve Dayanışma (HAK-DA) Platformu organizatörlüğünde İsrail'i kanamak amacıyla “Soykırıma hayır, “Filistin’e destek Siyonizm’e lanet” adı altında miting düzenlendi.
“Filistin’e destek Siyonizm’e lanet” adı altında düzenlenen ve kadın ve çocuklarda ellerine aldıkları “İnsanlık ölüyor dünya seyrediyor, Siyonist İsrail Filistin’de defol, Kudüse selam direnişe devam, Filistin halkı yalnız değildir” pankartlarla mitinge destek verdiler. Burada basın açıklamasını okuyan Hakkari Hak ve Dayanışma (HAK-DA) Platformu Sözcüsü Nihat Gür, "Türkiye genelinde Siyonist İsrail’in yaptığı soykırımı lanetlemek, Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için alanlardayız. Aynı anda Ankara’da büyük bir mitingle Siyonist katliamı lanetliyor, bütün Türkiye’den ses veriyoruz. Siyonizme karşı onurluca direnen kardeşlerimize omuz vermek, kutlu direnişi selamlamak için buradayız. İkiyüzlü suskunluğa karşı insanlık onurunu haykırmak için buradayız. Ve dünyanın tüm iyi insanlarına “zulmün ateşi insanlığı kuşatıyor” uyarısında bulunmak için buradayız. Aziz kardeşlerim Sözün bittiği yerdeyiz. İkiyüzlülüklerin zulmü azdırdığı zamandayız. Soykırımcı Siyonistler Filistin’de katliam yaparken, susanların kıyameti zorladığı zamandayız. Evet, bugün Filistin’de mazlumların kanı üzerine kurulmuş bir rejim var. O şebekeye kimileri devlet diyor. Hayır, İsrail bir devlet değildir. İsrail, emperyalizm tarafından kurulmuş ve desteklenen bir terör örgütüdür” dedi.
Mitin Filistin için yapılan duaların ardında sona erdi.

AW052938_18

Sinop

Sinop’ta bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri, "Filistin’e destek, Siyonizm'e lanet" mitingi düzenledi. Mitingde İsrail protesto edildi, Gazze’de ölenler için dua edilerek düzenlenen basın açıklamasıyla Filistin’e destek istendi.

Erzurum

İsrail tarafından yürütülen Gazze’deki Müslümanları yok etmeye yönelik tek taraflı savaşta katledilenlerin sayısı her geçen gün artarken, Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenen Filistin’e destek organizasyonları ile Türkiye’nin sesi olmaya devam ediliyor.
Erzurum’daki onlarca dernek ve sivil toplum kuruluşu Erzurum Sivil Toplum Platformu çatısı altında Narmanlı Camii’nde öğle namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı, basın açıklaması yapıldı. Programa katılan binlerce Erzurumlu Filistin’e destek verdi, İsrail’i protesto etti.
Erzurum Müftüsü Rüstem Can’ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazının ardından Erzurum Sivil Toplum Platformu tarafından bildiri okundu. Programa katılan binlerce yeniden yetmişe Erzurumlular sloganları ile İsrail saldırılarına sert tepki gösterdi.
Erzurum Sivil Toplum Platformu adına basın açıklamasını Ahmet Enes Onay yaptı. Onay’ın konuşması kalabalık tarafından sık sık sloganlarla kesildi.

Antalya

Memur Sen Antalya İl Temsilciliği ve bağlı sendikalar İsrail’in Filistin’e yönelik soykırımını protesto etti. Memur Sen İl Temsilcisi Eyüp Bülent Miran, İsrail saldırılarına tepki göstererek, “Dünyanın gördüğü, insanlığın sustuğu Filistin’de yaşanan soykırıma karşı sesimizi yükseltiyor ve dünyaya haykırıyoruz” dedi.

AW052953_01

Tekirdağ

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bir araya gelen vatandaşlar, Filistin'e destek gösterisi yaparak İsrail'i lanetledi.
İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları sonrası tepkiler çığ gibi büyüyor. Tüm yurtta olduğu gibi Tekirdağ'da da Filistin'e destek, İsrail'e lanet gösterileri yapıldı.
Tekirdağ Valilik Meydanında bir araya gelen STK üyeleri ve vatandaşlar ellerindeki Filistin bayrakları ile destek mesajı verirken, diğer yandan İsrail Bayraklarının üstüne kırmızı çarpı işareti koyarak tepkilerini gösterdi.

Samsun

Samsun'da vatandaşlar tarafından, İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamlar protesto edildi.
İlkadım ilçesinde bulunan Büyük Cami önünde "Soykırıma Hayır. Filistin'e Destek, Siyonizm'e Lanet" başlıklı basın açıklaması düzenlendi. Sendika üyeleri ve vatandaşların katılımıyla yapılan açıklamada, Filistin’e destek verildi, İsrail'e tepki gösterildi. Katılımcılar adına Memur-Sen Samsun İl Başkanı Hamdi Yıldız tarafından okunan açıklamada, "Kirli bir propaganda çarkı altında yaşıyoruz. Kitlesel ölümleri gerçekleştirenler suçsuz, kendini savunanlar suçlu. Kimse başını kuma gömmesin. Bir ekran görüntüsüne kapılıp, kendini kurtaracağını da zannetmesin. Sırtını emperyalistlere dayamış bir terör örgütü aralıksız 75-80 yıldır katliam yapıyor Filistin topraklarında. Bu gerçekten kaçabilir miyiz? Katil belli iken kimse güce yaslanıp maktulü taşlamasın. Bu köhne dünya yıkılır. Ancak adaletle yoğrulmuş insanlık ayakta kalır. Bizim tarafımız belli: Biz postallarıyla adaleti ezenlerin değil. Filistinli kardeşlerimizin yanındayız. Biz, Filistin’in haklı davasının yanındayız. Çünkü biz, insanız. Ve insanlık, adaleti tutup kaldıracak. Zalimden hesap soracak. Onun için zulümden korkmayacağız. Onun için bir kere daha haykırıyoruz: İsrail soykırımcı bir terör örgütüdür. İsrail -kan ve irinden beslenen bu terör şebekesi- elbette yerle yeksan olacak. Kahrolsun İsrail. Kahrolsun İsrail’i destekleyen emperyalizm. Yaşasın adalet. Yaşasın insanlık. Yaşasın özgür Filistin" ifadelerine yer verildi.

AW052944_02