Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında emniyetteki işlemlerinin ardından aralarında avukatların da bulunduğu bazı şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan avukatlar adına açıklama yapan Sağkan, aralarında 25 avukatın da bulunduğu soruşturmada kısıtlılık kararı olduğunu ve avukata erişim noktasında 24 saat tedbir kararının uygulandığını söyledi.

AA-20230427-30978469-30978468-TURKIYE_BAROLAR_BIRLIGI_BASKANI_SAGKAN_DIYARBAKIRDAKI_TEROR_SORUSTURMASINA_ILISKIN_KONUSTU

Kısıtlılık kararı nedeniyle dosyanın içeriğine dair ayrıntılı bilgiye sahip olmadıklarını anlatan Sağkan, şunları kaydetti:

Bakan Özhaseki: Verdiğimiz sözleri Allah'ın izniyle yerine getireceğiz Bakan Özhaseki: Verdiğimiz sözleri Allah'ın izniyle yerine getireceğiz

"Özellikle avukat meslektaşlarımın evlerinin baro temsilcisi olmadan aranması hukuka aykırı bir işlemdir. Buradan elde edilen deliller ne olursa olsun hukuka aykırı olarak elde edilmiş delillerdir. Bir yargılamanın esasına teşkil edecek şekilde değerlendirmeye alınamaz. Soruşturma sürecinin hukuka uygun olarak yürütülmesi Türkiye Barolar Birliği ve barolar olarak en büyük beklentimizdir. Meslektaşlarımıza ilişkin yürütülen bu süreci yakından takip edeceğiz."