Çin, yaptıkları itirazlara ve tehditlere rağmen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin ardından üzerinde hak iddia ettiği adanın etrafını 'hilal' şeklinde saracak, daha önce bölgede eşi benzeri görülmemiş askeri tatbikatlar yapacak.

Çin ordusu, Tayvan çevresinde 6 farklı lokasyonda 6 gün boyunca askeri tatbikat yapacak. 

Çin, gerçek mermilerin kullanılacağı tatbikatların perşembe, yani Pelosi'nin adadan ayrılmasından bir gün sonra başlayacağını ifade etti.

Çin devlet medyasında tatbikatların yapılacağı bölgelerin koordinatları paylaşıldı. New York Times'ın aktardığına göre koordinatları verilen bölgelerin üçü, Tayvan'ın kendi karasuları olarak nitelendirdiği bölgenin içinde yer alıyor. 

New York Times, Çin'in adaya en yakın tatbikatının Tayvan kıyısına 10 mil uzakta olacağını bildirdi. Bu, yeni tatbikatların adaya 1995 ve 1996'da yapılanlardan da daha yakında olacağını gösteriyor.

1659519126661-ekran-alintisi

Tayvan da yayımladığı açıklamayla gemilerin 4-7 Ağustos arasında tatbikat yapılan bölgeler yerine alternatif rotalar kullanmasını önerdi. 

Çin Dışişleri Bakanlığı, çarşamba günü yaptığı açıklamada Çin'in tatbikatlarının gemilerin navigasyon özgürlüğünü etkilemeyeceğini iddia etti.

Trump, susma hakkını kullandı Trump, susma hakkını kullandı

Çin Devlet Başkanı Şi Jingping, geçen hafta yaptıkları telefon konuşmasında ABD Başkanı Joe Biden'a, "Ateşle oynayan yanar" demişti. Çin Dışişleri Sözcüsü Zao Liyan pazartesi günü, "Eğer Pelosi Tayvan'a giderse Halk Kurtuluş Ordusu oturup izlemeyecek" demişti. Pekin, dün uçağın Tayvan'a inmesinden kısa süre sonra kınama yayımladı.