Tarım ve Orman Bakanlığı şeker ithalatından sonra bu sefer de daha önce kısıtlama getirdiği tereyağına ihracat izni verdi.

7 bin ton tereyağını kapsayacak izin yalnızca bakanlıktan onaylı süt ve süt ürünleri üreten işletmelere verilecek.

Şeker ithalatına onay veren Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bir yeni hamle daha geldi. İç piyasada fiyat istikrarını sağlamak gerekçesiyle bazı tarım ürünleri ihracatına kısıtlama yetkisi alan Tarım ve Orman Bakanlığı, nisan ayında tereyağı ihracatına da kısıtlama getirmişti. Ancak son yapılan açıklama ile 30 Eylül 2022 tarihine kadar toplam 7 bin ton tereyağı ihracatına izin verileceği duyuruldu.

BAKANLIK ONAYLI FİRMALARA İZİN VERİLECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan duyuruya göre, toplam 7 bin ton tereyağı ihracatına 30 Eylül'e kadar müsaade edilecek. İhracat izni yalnızca Bakanlıktan onaylı süt ve süt ürünleri üreten işletmelere verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tereyağı ve krema ihracatını, yaklaşan turizm sezonu, bu yılın ikinci yarısında meydana gelebilecek arz daralması ve ülkenin ihtiyacı olan stok derinliğinin sağlanması gibi nedenlerle gıda güvencesinde sıkıntı yaşanmaması için 18 Nisan'da askıya almıştı.

BAŞVURULAR 27 HAZİRAN'A KADAR

Suyun çekilmesiyle hasar tespiti yapılacak Suyun çekilmesiyle hasar tespiti yapılacak

Başvurular, 27 Haziran saat 17.00'ye kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçe ve istenilen belgelerle yapılacak. İl ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

LİSTELER 30 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

Müracaatlar ve belgeler değerlendirildikten sonra geçici liste 30 Haziran'da "www.tarimorman.gov.tr/GKGM" internet adresinde yayımlanacak. Geçici listeye itirazlar en geç 4 Temmuz saat 17.00'ye kadar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne dilekçeyle yapılacak.