İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Pervin Buldan'a Murat Karayılan'ın gönderdiği bir kaset var. Bunlar terör örgütünün esiri" iddiasında bulundu.

Bakan Soylu, Kanal D'de Neler Oluyor Hayatta Programı'nda, Hakan Ural'ın sorularını yanıtladı. Soylu, HDP ve DBP'nin Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için düzenlediği Gemlik Yürüyüşü için Duran Kalkan'ın talimat verdiğini öne sürdü.

Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Bundan 1 ay önce Duran Kalkan bir talimat veriyor. Diyor ki Türkiye'nin her yerinden Apo'nun tecrit edildiğini, protesto edebilmek için... Bir teröristin ne yapılması lazım? Bunun için 81 ilden Bursa Gemlik'e gideceksiniz ve burada bunu protesto edeceksiniz. Peki biz ne yaptık bu talimatı izledik. Tekirdağ merkezli bir operasyon yaptık. İstihbaratımız, terör birimlerimiz KCK tipi bir yapılanmayı tespit ettiler ve ciddi bir operasyon yaptılar. Bu operasyonda Gemlik yürüyüşündeki tüm kodları biz aldık. Türkiye'nin hiçbir yerinde adım attırılmadı. İstanbul Kadıköy'de milletvekilleri de Gemlik'e gitmek istiyordu. 6 aylık İçişleri Bakanlığı yapan, her şeyi çok bilen Meral Akşener öyle söylediler... Biz bir terör yürüyüşüne müsaade edemeyiz. Polis hemen engelliyor, diğerleri de polisi zorlamaya çalışıyor, polis orada duruyor. Birincisi normal kendileri dururlar, ikincisi kalkanla dururlar, üçüncüsü gaz sıkarlar ve dördüncüsü su sıkarlar. Ama siz polise hakaret ediyorsunuz."

"Bunlara milletvekili denmesine karşıyım, bunlar PKK militanı"

Bunlar ahlaksızlar, bunun bilinmesini istiyorum. Gezi Olayları'nda bir polisimiz, bir kadın geliyor. Çok yoruldunuz oğlum diyor, evet diyor, devlet görevi diyor. Kaç yaşındasın oğlum diyor, 24 diyor. Evli misin diyor, evliyim diyor. Eşin evde yalnız değil mi diyor. Benim oğlum senin eşinin yanına gitsin diyor. Orada yapmak istediği şey şu; polisin kendisine yapacağı davranışı, suçsuz gibi gösterip mağdur olmak için bunu yapıyorsunuz. Sözde milletvekilleri, ben bunlara milletvekili denmesine karşıyım. Bunlar PKK'nın militanı. Bunlar PKK'nın dışında en ufak bir adım atamazlar. Pervin Buldan'a Murat Karayılan'ın gönderdiği bir kaset var. Bunlar esirler. Terör örgütünün esiriler, hem o ideolojiye sahipler ama kurtulmak isteseler de kurtulamazlar. Türkiye'deki bir takım meseleleri HDP üzerinden görmek cehalettir, aymazlıktır, ihanettir.

"Muhalefet partilerinin bir tanesi bir şey demiyor"

Biz terörle mücadele ederken sadece jandarmamız ve polisimiz terörle mücadele etmiyor. Cudi'de bir tenis turnuvası düzenleniyor, bir taraftan off-road yarışması yapıyor, bir taraftan spor turnuvaları yapıyor. Hakkari'de on binlerce çocuğa kayak öğretiyor. Bu terörle mücadeledir. Devlet burada bilinmedik, bilindik birçok programı üst üste anlatabilme kabiliyetine sahip. Diyarbakır annelerinin orada bulunması bir umuttur. Bunu neden yazan çizmez olmaz, ABD binlerce TIR'la orayı finanse ediyor. Fransa oranın hava eğitimi veriyor. Almanya'da PKK yanlısı 14 bin 500 terörist olduğunu değerlendiriyorlar. Son 6-7 yıldır 295 kişi Almanya'da dağa gitti diyor. Bunlar bildikleri... Şimdi ABD, terör örgütünün elebaşlarıyla beraber görüşüyor. BM'ye getiriyor ve sözleşme imzalıyorlar.

PKK'nın yöneticileriyle PYD'nin yöneticileri aynı. Ya arkadaş buna neden böyle bakıyorsunuz? Onun derdi şu, orada bir terör koridoru açacak...

Polis üzerinden nara atmaya çalışanlar tek bir şey söyleyin. Polise yumruk atıyorlar. Böyle çirkin bir tavır içinde bulunuyor, muhalefet partilerinin bir tanesi bir şey demiyor. ABD'nin, büyükelçilerin, PKK'nın, FETÖ'nün hoşuna gidiyor.

Çavuşoğlu'dan NATO çıkışı Çavuşoğlu'dan NATO çıkışı

"Türkiye'de şu ana kadar 13 DEAŞ'lı canlı bomba bulduk"

Bizi bazen taş gibi değerlendiriyorlar. Taş gibi duracağız, insani özelliklerimizin aslında olmaması gerekir, jenerik olarak bizi sadece kendi işimizin çerçevesi içine alıyorlar. Hepimiz insanız, hepimiz 9 aylığız, hepimiz aynı okullarda okuduk, hepimizin öğretmenleri bize benzer öğretiler verdiler. Türkiye çok zor bir coğrafyada. Hemen altımızda 2 devlet var, otoritesi sarsılmış. ABD, Irak'a girdiğinde 'Demokrasi getireceğim' diye girdi, peki durum? Irak'ın, Suriye'nin istikrarı en çok bize lazım. Afganistan'ı, Pakistan'ı, Irak'ı, Yemen'i... Türkiye'de şu ana kadar 13 DEAŞ'lı canlı bomba bulduk. 70 bin sayfa DEAŞ belgesi çözdük. Yılbaşından bugüne kadar FETÖ'nün güncel yapılanması operasyonu yaptık. DKP, DHKP-C operasyonları yaptık. Şu ana kadar 82'nin üzerinde eylem engelledik. Bunların her birisi kendi içimizden üreyebildiği gibi sınırlarımızın dışından da gelebiliyor."