Tekeri kopan araç okul servisine çarptı: Yaralılar var! Tekeri kopan araç okul servisine çarptı: Yaralılar var!

ÖZEL HABER

Aybuke ULUSAN/ Ocak ayındaki resmi verilere göre 56 kadın cinayeti işlendi. 31 kadın, erkekler tarafından öldürülürken 25 kadının ölümü hala aydınlatılamadı.

5 günde kayıtlara geçen 6 kadın cinayeti işlendi!

Son 5 günde ajanslara düşen kadın cinayeti sayısı 6 oldu. Belirlenemeyen, bulunamayan ve üstü örtülen cinayetlerden ise, yine kimsenin haberi yok.

İşte sadece 5 günlük kadın kıyımındaki başlıklar:

- Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bir kadın boşanma aşamasındaki kocası tarafından sokak ortasında öldürüldü.

- B.Ç. isimli şüpheli Yeşim S.'nin evinin önüne gelerek 36 yaşındaki bir kadın bir kişi tarafından başından vurularak öldürüldü.

- Başakşehir’de yabancı uyruklu şahıs aynı iş yerinde platonik aşık olduğu kadını sokak ortasına öldürüp, kendi kafasın sıktı.

- İzmir'in Konak ilçesinde boşanma aşamasındakini karısını sokak ortasında tabancayla başından vurarak öldüren zanlı, polise teslim oldu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

- Gaziantep'te eşini ve daha sonra Kahramanmaraş'ta dayısını öldürdüğü iddia edilen zanlı, tutuklandı.

- Muğla'nın Seydikemer ilçesinde tartıştığı gelinini ahırda av tüfeğiyle vurarak öldürdü.

Cinayetler neden bu kadar korkusuzca işleniyor?

Alınan uzaklaştırma kararlarının uygulanmaması, takipte yetersizlik, şiddet cezalarının yasaya göre verilmemesi, cinayet zanlılarının ‘af’ kararı ile serbest bırakılması, ‘iyi hal’ indirimleri ve daha birçok sebepten dolayı korkusuzluk ön plana çıkıyor.

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir.