Sahiplerini bekliyor Sahiplerini bekliyor

TV100 kanalında 'Haftanın Panoraması' programının konuğu olan CHP lideri Kılıçdaroğlu gazeteci Uğur Dündar'ın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun söyleşisinden öne çıkanlar şöyle:

"Bütün samimiyetimle ifade edeyim. Altı liderin olduğu masada, cumhurbaşkanı adayının nitelikleri konusunda daha önce bir görüş birliğine vardık. Bunu bir bildiriyle kamuoyuna duyurduk. Ama son toplantıda cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşulmadı. Herhangi bir tartışma da olmadı. Bu konuda liderler acele de etmiyorlar. Önce üzerinde görüş birliğinin sağlandığı bir metin olması lazım, yani bir hükümet programı olması lazım. Bu yol haritası üzerinde yaklaşık 3-4 aydır her parti ayrı ayrı kendi içinde ayrıca birer genel başkan yardımcısı ve başkanlığında da onlar da altı kişi toplanıyorlar, son şeklini veriyorlar. Üzerinde uzlaşma olmayan metinler genel başkanlara sunuluyor. O konuda da görüş birliği en son toplantıda sağlandı. Büyük bir olasılıkla yol haritası ve hükümet programı çıkıp, neyi nasıl yapacağımız hangi amaçları güttüğümüz, hangi zaman diliminde neye odaklanacağımız konusunda yol haritası çıkarsa sıra cumhurbaşkanlığı adayının belirlenmesine gelecek.

Ekrem İmamoğlu açıklaması

Bir kişi demokratik yollarla bir yere gelmiş. Halk kendisini istemediğinde demokratik yollarla gönder. Demokrasilerde önemli olan gelindiği gibi gitmektir. Gelenler koltuğa yapışıp kaldığında demokrasi çalıştırmak giderek zorlaşıyor. Yargıyı koltuğunu korumak için kullanıyor. Erdoğan mal varlıklarını korumakla yükümlü hissediyor kendini. Bu nedenle Ekrem Bey'e saldırıyor bana da saldırıyor.

Ekrem Bey'e niye saldırıyorsunuz? İş yapıyor Ekrem Bey.Kimse cehennemin kapıları aralamasın dedim. Umarım bunlar olmaz. Ekrem Bey'e bu cezalar yazılmaz. Yargı hukukun üstünlüğüne göre karar verir. Eğer bu beklenti olmazsa gereğini yapacağız. Şimdi açıklamayı doğru bilmiyorum ama gereğini yapacağız.

"Saray'ın bütün hedefi Altılı Masa'yı nasıl dağıtırım"

Bakanlıklar konuşulmadı. Çünkü önce hükümet programı çıksın. Sonraki aşama. Hepimiz Türkiye'nin geleceğinden endişe duyuyoruz. Babacan ve Davutoğlu'nun açıklamalarını izleme şansım olmadı ama okudum. Babacan diyor ki 'Altı lider beni belirlerse seçilirim'. Ee doğru. Buradan bir şey alınıp konuşmak... Bunlar spekülasyonlar. Çünkü Saray'ın bütün hedefi Altılı Masa'yı nasıl dağıtırım. Ama kimse meraklanmasın. Bizim dağılma gibi bir niyetimiz yok.

Akıl, akıldan üstündür. Meral Hanım sağ duyu ile hareket ediyor. Diğer genel başkanlar da öyle. Görüş farklılıkları olabilir. Cumhurbaşkanı adayı vesayet altında olacak. Hayır efendim. Liderler adayın seçilmesi için çalışacaklar.

"6 lider karar verince bakanlıklar hızlıca hareket edecekler"

Davutoğlu'nun dediğine gelince eğer cumhurbaşkanı yardımcısı olunacak onların da görevleri olacaklar, imza atacaklar. Cumhurbaşkanını çalışamaz noktasına gelmek değil, tam tersine desteklemek ve kolaylaştırmak için. Çok sayıda bakanlık var. Ama 6 lider karar verince bakanlıklar hızlıca hareket edecekler.

Bir kaptan ve kaptan yardımcıları olacaktır. Hiç bir devlet bir kişiye emanet edilemez, edilmemiştir. Osmanlı'da padişah vardır ama sadrazam vardır. 2018'den bu yana hiç bir yerde dikiş tutmadı.

Erken seçim açıklaması

30'undan sonra konu milletvekilliği listeleri olacak. Partiler, kendileri çalışmalar yapıyorlar. Bu seçimlerde partilerin aldığı oy oranları çok önemlidir.

Siz Altılı Masa'da bir genel başkana senin oyun kaç diyebilir misiniz? Biz acaba bir liderin azından nasıl laf alırız da masayı dağıtırız diye hesap ediliyor.

14 Mayıs olarak düşünüyoruz. Altı Masa'nın adayının ne zaman açıklanacağını altı lider olarak açıklamamız lazım.

HDP'nin aday açıklaması

Demokrasiyi savunan bir cumhurbaşkanı adayı çıktığında demokrasiye inan herkesin destek vermesi lazım. HDP, saygın bir parti. Her koşulda Millet İttifakı'nın aday kazanacak. 

"Siyasette zenginleşme olmaz, oluyorsanız malı götürüyorsunuz demektir"

Siyasette zenginleşme olmaz efendim. Mal varlığınızda azalma olur, siyaset kolay bir iş değildir. Siyasette zenginleşiyorsanız mutlaka ama mutla halkın deyimiyle 'malı götürüyorsunuz' demektir.

"Seçim güvenliği açıklaması"

Sandık güvenliği konusunda çalışıyoruz. Şu anda sandıklarda görev alacak arkadaşlarımızın yüzde 75-76'sını tamamladık. Türkiye'deki 200 bin sandık var. Gönüllü gençlerden oluşuyor.

Tüm büyük metropollerde gönüllü avukatlar, her okulda bir tanesi gönüllü görev yapacak. Genel Merkez'de de sandık görevleri ile ilgili gelen şikayetleri değerlendirecek hukuk komisyonumuz olacak.