Şimşek; AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Toy, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cem Vakfı Genel Başkan Vekili Hasan Sezgin, Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile birlikte Sivas Valiliği önünden yürüyerek İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezine dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi.

Vali Şimşek ve beraberindekiler, katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu anı köşesine karanfil bıraktı.

AA-20230702-31571782-31571778-SIVAS_OLAYLARINDA_HAYATINI_KAYBEDENLER_ANILDI

Bakan Koca'dan 'Gazze' açıklaması Bakan Koca'dan 'Gazze' açıklaması

Şimşek, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 yıl önce yaşanan acı olayın yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Şimşek, "Onlar için dua ettik ve Allah'tan rahmet diledik. Hepsinin mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin inşallah. Bu, hepimizin ortak acısı, tüm Sivas'ın, tüm Türkiye'nin acısı. Burada hayatını kaybeden her bir vatandaşımızın acısını, her birimiz yüreğimizde hissediyoruz ve hep hissedeceğiz. Bundan sonra da bu tür müessif olayların yaşanmaması adına hepimize düşen çok önemli görev ve sorumluluklar var." diye konuştu.