ATA İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, TV 100'de canlı yayınlanan "Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum" programına katıldı.

Oğan'ın yüzde 5.17 oy olmasının beklenmediğini söyleyen Candaş Tolga Işık, "Size kim, neden oy verdi?" sorusunu yöneltti.

"Biz bir sürpriz yapacağız diyorduk. Dediğimiz gibi seçimin sürprizini biz yaptık" diyen Oğan, "Ama ben memnun değilim, yüzde 5.2 değil bizim oyumuz. Biz yüzde 11-12 civarında bir oyla sandığa gittik. İki temel faktör karşımıza çıktı. Bir, Türkiye genelinde bu organizasyonu yapacak kapasitemiz yoktu açık söyleyeyim, tüm sandıkları gözetecek imkanımız yoktu, bu sebeple 2 puana yakın oyumuz sandıkta hiç edildi" şeklinde konuştu.

Adaylıktan çekilmesi yönünde kendisine saldıranlar olduğunu söyleyen Oğan, "Bir diğer husus ise son 3 gün Muharrem İnce'den boşalan kitle bana saldırdı, beni linç etti, çekilmemi sağlamaya çalıştılar. Oysa bunlar burnunun ucunu bile göremiyor, siyasal matematikten tamamen bihaber bir kitle, linç kültürüyle yoğurulmuş bir kitle. Şu an o kitle bizi dinliyorsa bana bir özür borcu var o kitlenin. Sinan Oğan çekilseydi, ikinci tur diye bir şey yoktu ve Sayın Erdoğan balkon konuşmasını çoktan yapmıştı" dedi.

'BİZE HAKARETLER EDİLDİ, TACİZ EDİLDİK, LİNÇ EDİLDİK'

Beklentilerinin altında oy almalarını değerlendiren Sinan Oğan, "Neden beklentimizin altında oy aldığımızı izah etmek isterim. Son 3 gün içerisinde bizim söylediğimiz bir paragraf içerisinden bir cümle alındı ve o kısım üzerinden bize hakaretler edildi. Taciz edildik, linç edildik. Bunu yapanlar bir kısım sanatçılar, bir kısım Youtuberlar, Cüneyt Özdemir gibi Youtuberler, işten 'Sinan Oğan kendi kalesine bir gol attı, iki gol attı, aman Allahım' gibi..." ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray: Rusya topraklarına yönelik saldırıları desteklemiyoruz Beyaz Saray: Rusya topraklarına yönelik saldırıları desteklemiyoruz

Işık'ın "Bedavaya destek olmayız açıklaması mı?" sorusu üzerine Oğan şunları söyledi:

"Evet ama o öyle değildi. Herkes golü kendi kalesine attığını seçim sonuçları açıklanınca gördüler ve anladılar. Çünkü Sinan Oğan'ın oy aldığı kitleleri azıcık inceleselerdi, şu an seçim sonuçları da çok farklı olurdu. Bir kısım sanatçılar, sosyal medya kalemşörleri bizi linç etmekle bir sonuç elde edeceklerini düşündüler. Halbuki bize harcadıkları enerjiyi kazanmaya harcasalardı çok daha farklı sonuç elde edebilirlerdi. 

Bu açıklamamı da izah edeyim. Biz en başından beri ilkeli bir siyaset yürütüyoruz. Bizim söylemlerimizde zerre değişiklik yok. Biz diyoruz ki, o günkü şartlarda kararımızı vereceğiz. Yani ne kadar oy alacağız, ikinci tura kalacak mı, toplumun bizden beklentisi ne olacak. Çünkü biz bir istişare kültüründen geliyoruz. Ben dün ATA İttifakı Sayın genel başkanlarını toplantıya devam ettim, orada bir istişare yaptık. Ayrıca birlikte hareket ettiğimiz 100'e yakın istişare heyeti üyelerimizle toplantı yaptım. Başka kanaat önderlerimizle görüşme trafiği içerisindeyim. Biz kararımızı verdiğimizde bu Sinan Oğan'ın kararı olmayacak, bizimle birlikte hareket eden bütün bir kitlenin kararı olacak. Bir-iki gün içerisinde netleşecek. O sebeple de bu Sinan Oğan'ın kararı olmayacağı için tabanımızın önemli bir kısmını hareket ettirme imkanına sahip olacağız. Bu söylediğimde de o linç kültürüyle, başı sonu kesiliyor, yani istişare edeceğiz, tabana soracağız diyoruz, oradan biz tabanımız nereye dersek oraya verir şeklinde kesiyorlar biçiyorlar, nerede demokratik tavır diyorlar. Şu linç gözlüğünüzü çıkarın, anlamadığınız bir şey varsa da sorun."

"Birincisi istişare edeceğiz. İkincisi bizim şartlarımız var, o şartlarımızı masaya koyacağız. Üç, bu şartlar kabul edildikten sonra biz bir sigorta gibi hükümetin içinde yer alabiliriz. Bunu alıp şartlarımızı, istişarelerimizi bırakıp sadece hükümetin içinde yer alabiliriz kısmını alıp bunun üzerinde tepinenler maalesef bu ülkenin demokrasisine büyük tehdittir. Bırakın şu linç kültürünü yeter, şikayet ettiğinize dönüştünüz farkında mısınız? Zannediyorlar ki, Muharrem İnce'yi linç edip el çektirdik, onun oyları hop gelecek bu tarafa."

'ÇEKİLSEYDİM ERDOĞAN İLK TURDA KAZANIRDI'

("O taraf ne taraf Sinan Bey, bu tarafa koyarız dedikler taraf ne taraf?" sorusu üzerine) "Millet İttifakı. Linç edenler Millet İttifakı'nı destekleyenlerin bir kısmı. Cüneyt Özdemir'den bir sürü gazetecisine kadar o cenahtan bahsediyorum. Gerek yok bunlara. Benim oy aldığım kitle içerisinde AK Parti'ye oy veren de var, MHP'ye de oy veren de var, İYİ Parti'ye oy veren de var, CHP'ye oy veren de var, hiçbirine oy vermeyen de var. Nitekim anladılar diye ümit ediyorum. Seçim sonuçlarını yarım puan farkla kaybeden Erdoğan'ın, Sinan Oğan çekilse oyundan en yarım puan oraya giderdi ve Sayın Erdoğan kazanırdı."

"Bir, biz PKK, FETÖ, Hizbullah terör örgütüyle ve bilimum her türlü terör örgütüyle kesintisiz mücadele, bizim olmazsa olmazımızdır. İki, sığınmacıların bir takvim çerçevesinde geri gönderilmesi. Neden takvim diyorum. Çünkü biz seçilseydik bizim takvimimiz 1 seneydi. Ama şimdi bir başkası seçileceğine göre 1 sene diye dayatmanın bir manası yok. Ama en azından bir takvime bağlamak gerekiyor.

Üç, HDP ve HÜDA PAR'a kurulacak müstakbel hükümet nezdinde görev verilmemesi ve onların bu sürecin dışında tutulması. Dört, Anayasanın ilk dört maddesi ve 66'ncı maddesine asla dokunulmayacağının garanti edilmesi gibi aslında Türk milletinin ortak talebi olan bu talepleri her iki tarafça ben kabul edileceğini düşünüyorum."