2. Olağan Genel Kurullarını yeni taşındıkları genel merkez binasında yapan Toplumsal Mutabakat Derneği,  genel başkan ve genel yönetim kurullarını oy birliği ile seçti.

Divan Başkanlığını Yaşar Aslan’ın yaptığı kongrede Rıdvan Ekinci, Gülten Çelik, Yaşar Aslan, Bedrettin Karaboğa ve Genel başkan Mahmut Şimşek söz alarak birer konuşma yaptılar. Dış ilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, sanayici, iş insanı Bedrettin Karaboğa kongrenin en uzun ve anlamlı konuşmasını yaptı.

KARABOĞADAN VAKIF ÖNERİSİ:

Kurban kesimi bayramın ikinci gününde de sürüyor Kurban kesimi bayramın ikinci gününde de sürüyor

TMD genel başkan yardımcısı Karaboğa konuşmasında,” Toplumsal mutabakat derneği kurulduğu günden beri düşüncede umut, demokratik ortama cesaret ama Barış’a ırgat olmaya çalışıyor. Sesimiz iyi çıkıyor. Allah için iyi şeyler söylüyoruz. İyi bir ekibimiz, iyi bir liderimiz, abimiz var. Güncel ve yerinde analizleriyle tutarlı bir Genel Başkanımız var. Tabii, bizim, hepimizin bu ülke için Allah için bir derdi var. Tüm arkadaşlarımız kendi çapında birer yetenektir. Ama bu yetmiyor. Ülkeye ve insanımıza hizmet için önce bizim sakin, olgun ve cesur olmamız lazım. Olaylara ve topluma dünya ölçeğinden bakmak gerekir. Buradaki arkadaşlarım bunu görüyor. Ben de görüyorum. Bu görüşümüzün toplumda taban bulması için sanki, bir adım daha atmamız gerekir. Vakıflaşmamız gerekir. Sayın Başkanımız, size pratik bu öneri benden... Teori ve bürokratik yolu açmayı da sizden bekliyoruz.  Siz, bizi yürüteceksiniz. Takdir edersiniz ki, ülkede dernekleşme, hatta partileşme enflasyonu var . Donanımlı, güncel sivil düşüncenin toplanma noktası için yeni projeler için Vakıf kurmak, vakıflaşmak iyi olur, diye biliyorum. Bunu Genel başkanımızdan ve siz üye arkadaşlarımızdan bekliyorum. Hepinize teşekkür ederim… “ dedi.

Son konuşmayı yapan Genel başkan Mahmut Şimşek; “bugün bu kongrede değerli yol arkadaşlarımın satır başlarıyla yaptığı birbirinden değerli konuşmaları, benim için sivil düşünceyi geliştiren birer ders notu... Haklısınız… Zaman güncelleşme zamanı… Zaman, insanları sorunlarıyla değil, haklarıyla tanımak zamanı… Toplumsal mutabakat her aileye her gruba, her topluma ve her ülkeye lazım. Bunun için de öncellikle dayanışmayı gerektiren ve güncelleştiren Toplumsal Mutabakatı sağlamak lazım. Karaboğa arkadaşımız çok haklı, sivil düşüncelerin dünyaya rahatça ve kolayca ulaştığı yerin adına vakıf diyorlar. Elbette bu tam donanımlı bir vakıf olmalı… Sayın Bedrettin başkanım zaman zaman aramızda konuştuğumuz bu konuyu seslendirdi. Çok iyi etti… Sağ olsun, var olsun. Vakıflaşmak… Bu önerilen yol, sivil örgütlenme yolu tam bizlere, biz Toplumsal Mutabakatçılara yakışır. Yeni ülkesel ve evrensel projelerimize, yeni yönetimimizle vakıflaşmayı da ele alacağımızı sizlere taahüd ediyorum. Yeni yerimiz, yeni yönetimimiz ve yeni adımlarımız hayırlı ve uğurlu olsun. Sağ olun, var olun…” dedi.