Mersin Büyükşehir Belediyesince bu yıl ‘Şahmeran’ teması ile 2.’si gerçekleştirilen ‘Uluslararası Tarsus Festivali’ tüm görkemiyle dolu dolu başladı. 3 gün boyunca devam edecek olan festival coşkusu ilk günden tüm şehri sardı.

AW079069_07

Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra'ya soruşturma Selin Ciğerci ile Gökhan Çıra'ya soruşturma

Festivalin kortej yürüyüşü, Şahmeran Heykeli önünden başladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer yürüyüşe eşi Meral Seçer ile birlikte katılırken, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'da eşlik etti. Kortejde farklı ülkelerden Tarsus’a gelen halk dansları toplulukları da bayrakları ile yer alıp, gösterileriyle renk kattı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın çaldığı birbirinden hareketli şarkılar da festival coşkusunu katladı. Başkan Seçer, kortej boyunca vatandaşları selamladı. Tarsus sokakları festival coşkusuna ev sahipliği yaptı. Vatandaşlar da evlerinin balkon ve pencerelerinden, iş yerlerinden bu coşkuya ortak oldu. 11 metrelik Şahmeran Kuklası kortejin en önünde yer alarak korteje renk kattı.

“3 gün boyunca derdi ve tasayı bir kenara bırakın”

Açılışta vatandaşlara seslenen Başkan Seçer, Tarsus’ta olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Öğrenciler, çalışanlar, emekliler, çiftçiler, özellikle gençler 3 gün boyunca derdi ve tasayı bir kenara bırakın. Burada arkadaşlarınızla dostlarınızla bir arada olun. Çok güzel etkinlikler var. Türkiye’nin her tarafından, 11 ülkeden 300 sanatçı, halk dansları toplulukları burada. Onları izlemenizi tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

AW079069_01

Konuşmaların ardından Seçer, hat sanatının usta ismi Etem Çalışkan’a 'Festival Onur Ödülü’nü sahnede takdim etti. Festival çerçevesinde Sanatçı Haldun Dormen’e de 'Festival Onur Ödülü' verildi. Festival coşkusu DJ Performansı ve pop müziğinin sevilen ismi Simge’nin konseri ile zirve yaptı. Ünlü sanatçı Simge’nin konserine de katılan Başkan Seçer, gençlere ‘Eğleniyor muyuz?’ diye sorarak coşkulu kalabalıktan ‘Evet’ cevabını aldı. Seçer, “Bütün gençler burada. Geleceğimizin umudu, her şeyimiz, sevdiklerimiz. Sizlere güveniyoruz. Tarsus’a da böyle bir gençlik yaraşır" dedi. Başkan Seçer sanatçı Simge’ye çiçek ve Şahmeran heykeli takdim etti.
Sanatçı Simge ise Tarsus’u çok sevdiğini belirterek, “Bu gece daha da enerji dolu. Şahane bir kalabalık var, çok keyifli bir gece geçireceğimizden eminim” şeklinde konuştu.