ÖZEL HABER

Gönül AKTEPE/Cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanmasıyla beraber, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinde genel başkanlığını sürdürüp sürdürmeyeceği merak konusu oldu.

Seçimin hemen öncesinde, partisinin grup toplantısında kürsüden gözyaşları ile seslenen Kılıçdaroğlu, helallik isteyerek genel başkanlıktan istifa etmiş ve kendini cumhurbaşkanlığına hazırlamıştı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun sonuçlarına göre, 14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimde Recep Tayyip Erdoğan geçerli oyların yüzde 49,52’sini alırken, Kılıçdaroğlu ise oyların yüzde 44,88’ini aldı. İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçiminde, yüzde 52,18 oy oranı ile kazanan Erdoğan oldu. Kılıçdaroğlu, bu sonuçlarla hayal kırıklığı yaşadı.

kk v ek 2

CHP ikiye bölündü: İmamoğlu’cular ve Kılıçdaroğlu’cular

Seçimi kaybeden Kılıçdaroğlu’nun, CHP’de genel başkanlığa dönüp dönmeyeceği konuşulurken, çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre, 40’a yakın il başkanı, genel başkanlık koltuğu için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu işaret etti.

Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan karşısında defalarca mağlubiyete uğraması, CHPlilere ‘yeter artık’ dedirtti. CHP olağan kurultayı, seçim nedeniyle 1 yıl ertelemişti.

Seçim sonuçlarını değerlendirmek için cumartesi günü bir araya gelecek olan Parti Meclis Üyeleri, kurultay tarihini belirlemeyi planlıyor.

Yeni Jounal’in edindiği bilgiye göre, genel merkez, kurultayı yerel seçimlerin ardından yapmayı hedefliyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun partiyi iyi yönetemediğini düşünenler, bu duruma karşı çıkıyor.

thumbs_b_c_9e2123ea4f3782b4e82334e9c80bcf30

Kılıçdaroğlu koltuğu bırakmıyor

Güvenpark anıtını ateşe  verdi Güvenpark anıtını ateşe verdi

CHP kanadında yükselen İmamoğlu seslerinin ardından, kulis bilgileri de gelmeye başladı. Bu bilgilere göre, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlere kadar genel başkanlık görevini sürdürecek. 40’a yakın il başkanının desteklediği İmamoğlu ismi ise, şimdilik askıda kalacak.

kk ve ek

Bir başka kulis bilgisine göre ise, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’de genel başkanlık görevini istemiyor. Daha önce Cumhurbaşkanı adaylığında da sık sık gündeme gelen İmamoğlu, katıldığı bir canlı yayında Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne geçmeyeceğini ve liderine sadakatle bağlı olduğunu belirtmişti. 

Yerel seçimler sonrasında, Kılıçdaroğlu’nun güvenebileceği bir isime koltuğunu devredeceği konuşuluyor.