Özel Haber

Begüm Sıla EREN- Bir süredir popülerleşen midye dükkanları, farklı soslar ve sunumlarla tüketiciyi etkilerken, sokak midyecisi ise dükkandan düşük fiyatlarına rağmen, tüketicisini elinde tutamıyor. Müşteri ise ayaküstü yenen bu lezzeti, soslarıyla, kova alıp, oturarak yemeyi daha çok tercih ediyor.

Whatsapp Image 2024 05 13 At 11.12.39 (1)

Şehirlerin ana caddelerinde ve merkezi noktalarında yer alan popüler midye dükkanları, genellikle modern bir ambiyans sunarak müşterilerini cezbetmeyi başarıyor. Çeşitli soslar ve yan ürünlerle zenginleştirilen menüler, sokak satıcılarının sunduğu geleneksel seçeneklerle kıyaslandığında daha cazip hale geliyor.

Whatsapp Image 2024 05 13 At 11.12.40 (1)

Bu durum, sokak midyecilerini olumsuz etkiliyor. Geleneksel yöntemlerle ürün satan sokak satıcıları, artan rekabet karşısında müşteri kaybı yaşıyor. Özellikle genç ve şehirli kesimin tercihini popüler dükkanlardan yana kullanması, sokak satıcılarının gelirlerini azaltıyor.

Whatsapp Image 2024 05 13 At 11.12.38

Sokak midyecileri, bu durumla başa çıkabilmek için çeşitli stratejiler geliştirmeye çalışıyor. Daha uygun fiyatlarla rekabet etme, ürün çeşitliliğini artırma ve müşterilere daha iyi hizmet sunma gibi yöntemlerle, popüler dükkanlarla rekabet etmeye çalışıyorlar. Midye satıcıları, görüşlerini dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 05 13 At 11.12.36

“Midyeci isimli dükkanların yaygınlaşması sokak kültürünü öldürüyor”

Vize merkezlerinde yoğunluk bitmiyor:  Tatil umudu tükeniyor! Vize merkezlerinde yoğunluk bitmiyor: Tatil umudu tükeniyor!

Arif Atılgan: Açıkçası ben küçükken çok rağbet görürdü, hala sevenleri çok fakat her yer midyeci, köşe başına yürüseniz 10 tane yan yana görürsünüz, burada sizi tercih etmeleri önemlidir. Diğer yandan fiyatlar normal geçen sene üstüne çok fiyat koymuyoruz. İnsanların tercihlerinin azalma nedeni, bir süredir Midyeci isimli dükkanların yaygınlaşması sokak kültürünü elbette öldürüyor. Kar koyuyoruz elbette ama öyle büyük rakamlar değil düşünün ki çoğu kez malım kalıyor. Eskiden böyle değildi, bu ürün kalmazdı bu saatlerde tezgahta, genelde akşam ve gece satış olur. Fiyatlar sabit 7 buçuk ile 10 lira arasında değişiyor. Her şey pahalanırken bununda 2 buçuk lira olmasını beklemek hata zaten.

 Whatsapp Image 2024 05 13 At 11.12.40

“Eskisi kadar satış yapamıyoruz”

Sebahattin Gezan: Piyasa belli her gün artıyor ama midye fiyatlarında büyük artışlar görmüyoruz. Sokak lezzeti olduğu için sabit bir fiyat uygulaması benimsedik. Ebette eskisi kadar satış yapamıyoruz. Bu dengemizi şaşırıyor, gündüz başka işlerle ilgilenip, bunları halledip, akşam satışa geliyorum. Özellikle mevsimi yazın oluyor. Ama birkaç yıldır, büyük midyecilerin açılması ve bunların zincir hale dönüşmesi bizi de etkiledi. Tabi sokak satıcısı olarak biz de yan yana karşı karşıya olunca müşteri dengemiz yavaş yavaş eriyor. Yapılacak bir şey var mı bilmiyorum, biz geleneksel bu sokak lezzetinin eski tarzından vazgeçeceğiz sanırım. Eskiden gençler daha çok uğrardı, yol üstü gezerken gelirlerdi, günümüzde her şey çok değişti.

Tanesi 7 buçuk lira ile 10 lira arasında değişen, sokak lezzeti, yaz akşamları da tüketicilerini bulmakta zorlanır hale gelmiş durumda.

Whatsapp Image 2024 05 13 At 11.12.39

Popüler midye dükkanlarının hızla yayılması ve müşteri talebinin artması, sokak satıcılarının geleceği konusunda belirsizlik yaratıyor. Sektördeki bu değişimlerin önümüzdeki dönemde nasıl bir yön alacağı ise merak konusu oldu.

Editör: Aybuke Ulusan