ÖZEL HABER

Gönül AKTEPE/ Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, vatandaş tatil planları yaparken, ulaşım firmaları da fırsatçılığa soyundu. Uçak biletleri cep yakarken, otobüs firmaları da hem ek bagaj, hem de bilet fiyatlarını fırsatçılığa çevirdi.

Otobüslerin ek bagaj ücretleri dudak uçuklattı!

Yeni Journal İstihbarat Ekibi, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) araştırma yaptı. Yolculuk sırasında bagajı fazla olan vatandaşların, otobüs şoförleri ve muavinlerle yaptıkları pazarlık dikkat çekti.

Direksiyon eğitiminde kaza Direksiyon eğitiminde kaza

Yolculuk şartlarına göre, her yolcunun 30 kilo bagaj hakkı bulunuyor. Bunun yanı sıra, bagaj hakkı fazlalığı olan yolculara ek ücret çıkıyor. Buraya kadar her şey normal iken, fırsatçılık tam da bu noktada başlıyor. Herhangi bir yönetmeliğe veya prosedüre bağlı olmaksızın, vatandaşın fazla bagajına fiyatı otobüs şoförü belirliyor.

Haber İstihbarat ekibimizin yerinde şahit olduğu olayda, vatandaş şunları kaydetti; “Bayram nedeniyle memleketime gideceğim. Yüküm fazla, bu nedenle firma ile görüştüm. Firmanın bilet satış noktasındaki yetkililer, bana şoför ile görüşmem gerektiğin söylediler. Bunun üzerine otobüs şoförü ile anlaştım. Malzemelerim için bana 2.500 Türk Lirası bedel biçtiler. Ankara’dan Van’a gideceğim. 750 Türk Lirası da otobüs bileti için ödeme yaptım.”

KOLİ

Yeni Journal bilet satış noktasına sordu!

Vatandaş ve otobüs şoförü arasında geçen pazarlığa tanık olan Yeni Journal ekibi, bir firmanın bilet satış noktasına bilet fiyatı ve ek bagaj ücretlerini sordu.

-Ankara’dan Trabzon için yolculuk yapacağım. Bagajım fazla. Ne kadar ek ücret öderim?

Sorularımızı yanıtlayan bilet satış yetkilileri, “Ankara’dan Trabzon’a koltuk ücreti 480 TL. Ek bagaj için küçük çuvala, çuval başına 150 TL fiyat alınır. Çuvalın boyutuna göre fiyat değişir” dedi.

-30 Kilo bagaj hakkım bulunmuyor mu? Ek bagaj fiyatları ne kadar?

30 Kilo bagaj hakkını hatırlatan ekibimize yetkililer, “Çuval veya koli başına ücretlendirme oluyor. Siz parça adedini belirleyin, biz sizi otobüs şoförü ile görüştürelim, o tam rakamı söyler size” dedi.

-Fatura kesecek misiniz yapacağım ödeme için?

Ekibimizi otobüs şoförüne yönlendiren bilet satış noktasındaki görevliler, “Fatura kesemiyoruz maalesef. Ama merak etmeyin şoförümüz sizi üzmez, biz de buradan yardımcı oluruz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-06-21 at 11.20.55 (2)

Online sitede bilet bulamayan otogara koşuyor!

Bagaj pazarlıklarının yanı sıra, bilet satış noktalarında da “indirimli bilet” adı altında fahiş fiyatlardan bilet satışı yapıldığı görüldü. Peronlarda bekleyen yoğun kalabalıkla ise, dikkat çekti.

Uçak firmalarının bilet fiyatlarını yukarı çekmesiyle birlikte, otobüs firmalarına akın eden vatandaşlar, online bilet satış sitelerinde koltuk bulamadı. Bunun üzerine otogarda bulunan bilet satış noktalarına koşan vatandaşlar, iptal edilen veya son kalan koltukları, ‘indirimli’ denilen yüksek fiyatlardan almak zorunda kaldı.

Bilet fiyatı artışlarındaki düzensizliğin ise, yasal düzenlemeye tabii tutulması bekleniyor.