BBC’de yer alan habere göre, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin düzenlediği 95. Akademi Ödülleri’nin adayları belli oldu. Altın Küre ödüllü, "Her Şey Her Yerde Aynı Anda" (Everything Everywhere All At Once) filmi, Oscar'da 11 dalda adaylıkla öne çıktı.

Oscar Ödülleri, Türkiye saatiyle 13 Mart Pazartesi sabahı 04.00'te başlayacak törenle sahiplerini bulacak.

95’inci Akademi Ödülleri töreni, Los Angeles’ta bulunan Dolby Tiyatro’sunda gerçekleşecek ve gecenin sunucusu Jimmy Kimmel olacak.

Bu yıl törenin farklı yönlerinden biri 1960’lardan bu yana ilk defa kırmızı halının kullanılmayacak olması oldu. Yıldızlar, tören alanına şampanya rengi bir halıda ilerleyecek. Gecenin sunucusu Kimmel, geçen yıl oyuncu Will Smith’in sunucu Chris Rock’a sahnede attığı tokata atıfta bulunarak Akademi’nin halı rengindeki değişimi tiye aldı. Kimmel, “Bu sene kan dökülmeyeceğine ne kadar emin olduğumuzu gösteriyor” dedi. 

Hangi isimler öne çıkıyor?

Eleştirmenler bu yıl Oscar heykelciliğini alacak filmler ve oyuncuları tahmin etmenin zor olduğunu söylüyor. Gözlemcilerin kazanma ihtimalinin en yüksek olduğu düşündüğü oyunculuk kategorisi, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında pek çok ödül törenine damga vuran “Her Şey Her Yerde Aynı Anda” (Everything Everywhere All at Once) filminden Ke Huy Quad oldu. 

Her Şey Her Yerde Aynı Anda ekibi

Balina (The Whale) filmiyle Brendan Fraser ve Elvis filmiyle Austin Butler başka törenlerde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazanırken Oscar’da hangisinin heykelciliği alacağı bilinmiyor.

Brendan Fraser, Austin Butler

En iyi kadın oyuncu kategorisinde ise Her Şey Her Yerde Aynı Anda ile Michelle Yeoh ve Tar filmiyle Cate Blanchett öne çıkıyor.

En iyi film kategorisinde ise pek çok törende ödülleri toplayan Her Şey Her Yerde Aynı Anda öne çıksa da Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (All Quiet on the Western Front) ve The Banshees of Inisherin de konuşuluyor.

Kadir İnanır'dan adaylık teklifine yanıt! Kadir İnanır'dan adaylık teklifine yanıt!

Oscar töreninin bu yıl heyecan veren bir başka özelliği de şarkıcı Rihanna'nın Black Panther: Wakanda Forever filmi için seslendirdiği Lift Me Up ile sahne alacak olması oldu. Lift Me Up, en iyi film müzikleri kategorisinde adaylar arasında.