Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında Göztepe ile Altay arasındaki maçın tatil edilmesiyle sonuçlanan olaylarda tribüne fişek atılarak taraftarın yaralanmasına neden olan Furkan Ersanlı ile olaylara karışan 22 sanık hakkında iddianame hazırlandı. Ersanlı hakkında, “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

AW808391_04

Arda Turan, Hırvatistan maçı öncesi ödüllendirilecek Arda Turan, Hırvatistan maçı öncesi ödüllendirilecek

İzmir’de Gürsel Aksel Stadında 27 Kasım 2022’deki Göztepe-Altay maçında Altay taraftarları, 20. dakikada Göztepe seyircilerinin olduğu bölüme yanıcı madde fırlattı ve bir taraftar yaralandı. Müsabakanın 22. dakikada durdurulmasının ardından Mehmet Nihat Aydın isimli Göztepe taraftarı, eline geçirdiği korner bayrak direğiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e saldırdı. Yaşanan olaylar sonucu hakemin isteğiyle futbolcular soyunma odasına gitmiş, yaklaşık 25 dakika beklemenin ardından müsabaka tatil edildi.

Mehmet Nihat Aydın ‘Kasten öldürmeye teşebbüs” ve “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a muhalefet” suçlarından tutuklanırken, tribüne fişek atılarak bir kişinin yaralanmasına ilişkin soruşturmada ise gözaltına alınan 23 kişiden 19’u tutuklandı.

AW808391_03

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturmayı tamamlayıp iddianame hazırladı. Hazırlanan ve İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanıkların olaydan bir gün önce Whatsapp grubundan maçta yapacakları eylem üzerine iş bölümü ve görev dağılımı gerçekleştirdikleri bilgisi yer aldı.
Dinçer Demir ve Kahraman Erdemir’in patlayıcı-yanıcı malzemeleri 3 sanık aracılığıyla ambulans görevlisi Anıl Güvercin’e çanta içinde teslim ettikleri anlatılan iddianamede, Anıl Güvercin ve Hakan Keçiyatağı’nın da patlayıcı ve yanıcı maddeleri ambulansla stada soktukları belirtildi.

Stadın seyirci tuvaletindeki çöp kutusuna gizlenen sis bombası, meşale, maytap, torpil gibi yanıcı ve patlayıcı maddeleri diğer sanıkların alarak tribündeki taraftarlara dağıttıkları vurgulanan iddianamede, Furkan Ersanlı’nın otobüsteki işaret fişeğini stada asılacak afişe gizlediği, 11 kişinin de meşale ve sis bombalarını yakarak tribünde kargaşa oluşturduğu ifade edildi.
Furkan Ersanlı’nın karşı tribüne attığı fişeğin isabet etmesi sonucu yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır'ın da olayın sorumlularından şikayetçi olduğu bildirildi.

“Amacım polislerin beni görmemesiydi”

Sanık Furkan Ersanlı iddianamede yer alan ifadesinde, “Biletsiz maça girmenin pankart ya da davul ile mümkün olacağını düşündüm. Otobüste, pankartı aldığım yerde meşale zannettiğim işaret fişeğini buldum. İşaret fişeğinin ne olduğunu bilmem. Kazağımın içine göbek kısmıma sakladım. Stada girerken üstüm çok detaylı aranmadı. Giriştekilere, ‘aramam yapıldı’ demiştim. Maçta sis bombası yakıldı, ortalık siyah dumanla kaplandı. Yakıldığı yere doğru gittim, amacım polislerin beni görmemesiydi. Maddeyi yakacaktım. Meşale zannettiğim şeyin alt kısmındaki ipi çekerek yaktım. Çıkan sesten korktum. Alkollü olduğumdan dengem bozuldu, meşale zannettiğim şey elimden Göztepe taraftarlarının bulunduğu maraton tribünündeki seyircilere gitti. Elimden fırlayanın meşale olmadığını o an anladım. Öğrendiğim kadarıyla işaret fişeğiymiş. Bilseydim almazdım. Karşı tarafı hedef almadım. Çok pişmanım” dedi.

AW808391_02

“Olayların bu kadar büyüyebileceğini düşünmedim”

İddianamede, ambulans şoförlerinden sanık Anıl Güvercin’in savunmasına da yer verildi. Güvercin, ifadesinde, sanık Kahraman Erdemir’in “Stada sokulması gereken meşaleler var, bunları stada sokar mısın?” talebini geri çevirdiğini ancak tehdit ettiği, ailesine ve kız arkadaşına zarar gelmemesi için kabul etmek zorunda kaldığını ileri sürdü. Güvercin, “Efe Yeşilova, sis bombası ve meşalelerin bir kısmını keserek plastik cerrahi eldivenlerin içine koymuş, siyah poşetin içine koyup bantlamış, ‘Maç başlamadan önce stadın tuvaletinde bulunan çöp kovasına bırak ve haber ver’ dedi. Çöp kovasına bıraktım. Olaylar çıktıktan sonra çok pişman oldum. Olayların bu kadar büyüyebileceğini düşünmedim. Fişeği ben sokmadım." iddiasında bulundu.

Bazı sanıkların ifadelerinde de sis bombaları ve torpillerin Altay Spor Kulübünün kuruluş tarihi olan 1914’ü hatırlatan saat 19.14’te rastgele yakılması ve atılması için konuşulduğu, futbolculara moral amaçlı meşale organizasyonu, tribünde görsel şölen oluşturulmak istendiği de iddianamede yer aldı.
Fişeği satın alan sanık Serkan Holar’ın da Altay taraftarlarının kendisine fişeği tesiste kullanacaklarını söylediğini, stada sokacaklarını bilmediğini ileri sürdü. Holar’ın ayrıca fişeği satın aldığı kişiye de fişekleri denize açılan balıkçılara, marina ve yatçılara satacağını söylediği belirtildi.

Fişeği ateşledikten sonra kıyafetini değiştirmiş

Sanıklardan ambulans şoförü Anıl Güvercin’in 2015’te sosyal medya hesabında fotoğrafının üzerinde “Sarı kırmızı giyen herkes bir gün ölecek” sözlerinin yer aldığı paylaşımı da iddianameye girdi.
Görüntü izleme ve tespit tutanağında ise Furkan Ersanlı’nın işaret fişeğini ateşledikten sonra hızlıca ters yöne doğru kaçtığı ve üzerindeki kıyafeti değiştirdiğinin tespit edildiği vurgulandı.

Fişeğin isabet etmesi sonucu ağır yaralanan Mehmet Çakır ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesince hazırlanan raporda, “Kişide meydana gelen yaralanmaların basit tıbbi müdahale ile giderilecek düzeyde hafif olmadığı, kişinin yaşamını tehlikeye sokacak nitelikte olduğu kanaatine varılmıştır” değerlendirmesi paylaşıldı.
İddianamede, “Sanık Furkan Ersanlı’nın işaret fişeğini stada sokabilmek için afişi kucağında taşıdığı, tüm taraftarların aynı anda stada gelmesinden dolayı turnikelerin yetersiz kalması nedeniyle kapıların açılmasının oluşturduğu kolaylıktan yararlanıp üst araması yapılmadan stada girdiği, tribünde planlı ve kararlı, işaret fişeğinin binlerce kişinin bulunduğu Göztepe tribünlerine doğru hedef gözetip ateşleyerek ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘Tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak ve kullanarak müsabaka düzenini bozmak’, ‘Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması’ suçlarını işlediği kanaatine varılmıştır” ifadesi kullanıldı.
Ersanlı hakkında bu suçlardan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, 22 sanık için “Kasten öldürmeye teşebbüs suçuna yardım”, 11 sanık için “Tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak”, diğer 11 sanık için de “Tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarında kullanarak müsabaka düzenini bozmak” suçlarından cezalandırılmaları istendi.
İddianameyi hazırlayan savcı ayrıca tüm sanıkların “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” suçlarından cezalandırılmasını talep etti.