Bakan Nebati'nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Geçen bütçede konuşmamda tüm gruplar olağanüstü destek vermişlerdi. O günkü koşullarda elbette muhalefet tarafı 'ne oluyor' diye üstenci bakış atmıştı. Ama bir yıl geçti. Değerli AK Parti üyelerine ve ortaklarımıza söyleyeceğim şeylerden şunu not edebilirsiniz. 

Bu bütçe başka bir bütçe. Bu bütçe Türkiye'nin kazanımlarının rakamlarla ortaya konduğu bir bütçe olacak. Bir yıl gibi kısa bir süre içinde nerede olduğunu rakamlarla ifade edeceğim.

Bizler tekerrüre düşmeden, ülkemizi bir üst seviyeye taşıyacak adımı, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kararlılıkla atamaktan çekinmedik. Yatırımı, ihtihdamı, üretimi ve ihracatı odağına alan Türkiye ekonomi modelini hayata geçirdik.

İstanbul’da 2 aylık su kaldı! İstanbul’da 2 aylık su kaldı!

AA-20221212-29720195-29720194-HAZINE_VE_MALIYE_ILE_DISISLERI_BAKANLIKLARININ_2023_YILI_BUTCELERI_TBMM_GENEL_KURULUNDA

Bizim temel hedefimiz, büyük ve güçlü bir Türkiye'yi beraberce inşa etmektir. Gayretlerimizin meyvesini aldığımızı da görüyoruz. 

Gerçekten bir hikaye yazdık. 2022 yılında 51 milyonun üzerinde ziyaretçi 6 milyar dolar turizm geliri bekliyoruz. Bu alkışlanır.

Vatandaşlarımızın enflasyona karşı alım güçlerini korumak için gelir ve harcama politikalarını son derece etkin bir şekilde kullanıyoruz. Yıllık enflasyon, kasım ayındaki zirvesinden gerilemeye başlamıştır. 

O kadar çok şey yapıyoruz ki, kanıksadık. O kadar zorluğun üstesinden geliyoruz ki kolay görmeye başladık. Bunun için babayiğit olmak lazım. 

Mesken aboneleri için elektrikte yüzde 50, doğalgazda ise yüzde 75 sübvansiyon sağlıyoruz. Vatandaşlarımız, maliyeti 300 lira olan elektrik faturasının 150 lirasını; 500 lira olan doğalgaz faturasının 125 lirasını ödüyor.  

EYT ile ilgili çalışmayı da tüm paydaşların görüşlerini dikkate alarak, dikkatli bir biçimde yürüyoruz. Çalışmanın detaylarını Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından zamanı gelince açıklanacaktır.