Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan Bakan Nebati, enflasyondaki yüksekliğin sebebini, "Küresel emtia fiyatlarındaki artışların devam etmesi, Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili oldu" sözleriyle açıkladı.

Dolar günü 18 TL sınırında bitirdi Dolar günü 18 TL sınırında bitirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Nebati, memur ve emeklilerin alacağı zamma ilişkin de bilgi verdi.

Bakan Nebati’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle; "Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara rağmen başta enerji ve tarım ürünleri olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde etkili olmuştur. Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz etkilerini vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtmak amacıyla KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen yönlendirilen fiyatlardan kritik ürünlerdeki dış ticaret tedbirlerine kadar birçok tedbirler alınmıştır. Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli önlemlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi amacıyla gerekli önlemler alınmaktadır. Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda asgari ücrete yüzde 94,6 oranında, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerine yüzde 85,5 oranında, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık”