Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Stoltenberg ortak açıklama yaptı.

Öcalan: İki kelime Kürtçeye tahammülünüz yok! Öcalan: İki kelime Kürtçeye tahammülünüz yok!

İstanbul'da olmak büyük mutluluk. Türkiye, NATO'nun büyük müttefiki. Deniz ve hava savunmamıza her açıdan destek veriyor. NATO da Türkiye'nin güvenliğine katkıda bulunuyor. Dayanışmamız çok kritik. Bu neslin en büyük güvenlik krizini yaşıyoruz.

TAHIL ANLAŞMASI

Ege'deki durum, terörizmle mücadele, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ve Ukrayna'daki sorunu görüştük. Ukrayna'daki savaşta, İran'ın balistik füzelerle Rusya'yı desteklediğini görüyoruz. Öncelikle Türkiye'ye Ukrayna'ya verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Erdoğan ve Türkiye'ye özellikle teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Tahıl anlaşması çok önemli. Türkiye'nin bu hattı korumak ve sevkiyatı devam ettirmek için yapılanları takdirle karşılıyoruz.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Haziranda Madrid zirvesinde tüm müttefikler tarihi bir davetle İsveç ve Finlandiya'yı davet etti. Türkiye, İsveç ve Finlandiya bir üçlü muhtırada anlaştı. Endişelerinizi paylaşıyoruz. Liderle görüştüm, her iki ülkenin somut adımlarını mutlulukla karşılıyorum. Kalıcı bir mekanizma oluştu. İsveç yeni bir mekanizma geçiriyor. İsveç ve Finlandiya, Türkiye'nin güvenlikle ilgili tüm endişelerini giderecekler. Artık katılmaları lazım, daha güçlü olacağız. NATO'nun kapısı elbette açık kalacak. müttefikler, kimin üye olabileceğine karar verecekler. Türkiye'nin güçlü desteği için bir kez daha teşekkür ediyorum.