Zaman zaman hızı 90 km'ye ulaşacak lodos nedeniyle çatı uçması, ağaç devrilmesine karşı uyarı yapıldı. Trakya, Ege ve Akdeniz kıyılarında da yağmur bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM)Analiz ve Tahmin Merkezi, Türkiye genelinde 5 günlük hava tahmin raporunu yayımladı. Türkiye'de havalar mevsim normallerinin üstünde seyrederken, yılın ilk kar yağışının ne zaman gerçekleşeceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

5 İL İÇİN TURUNCU, 14 İL İÇİN DE SARI KODLU UYARI

MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin güney ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Edirne ve Kırklareli çevreleri, Çanakkale'nin güneyi, Balıkesir'in batısı, İzmir'in batı kesimleri, Aydın'ın batısı, Muğla, Antalya, Isparta, Hatay çevreleri, Burdur'un doğusu ve Adana’nın güney kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

sok.jpg

KUVVETLİ FIRTINAYA DİKKAT

Rüzgarın; Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz’de güney yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) ve zaman zaman fırtına şeklinde (60-90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güney ve güneydoğu, Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, gece saatlerinden sonra Marmara ve Ege ile Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun batısında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (60-90 km/sa) esmesi bekleniyor.

osos.jpg

İstanbul Valiliği: Soğuk hava ve yağış etkili olacak İstanbul Valiliği: Soğuk hava ve yağış etkili olacak

SOBA VE DOĞAL FAZ ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARI

Yapılan son değerlendirmelere göre: Rüzgarın; Marmara bölge geneli, Kıyı ve Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Eskişehir) ile Batı Karadeniz’in batısında (Düzce, Bolu) güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-75 km/sa), Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI KOD NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

İSTANBUL İÇİN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

is.jpg

ANKARA İÇİN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

ekran-alintisi.jpg

İZMİR İÇİN 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

iz.jpg

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİ

18 OCAK 2023 ÇARŞAMBA GÜNÜ

1.jpg

19 OCAK 2023 PERŞEMBE GÜNÜ

2.jpg

20 OCAK 2023 CUMA GÜNÜ

3.jpg

21 OCAK 2023 CUMARTESİ GÜNÜ

4.jpg

22 OCAK 2023 PAZAR GÜNÜ

5.jpg