Teksas’taki bir federal yargıç, şirkete, Walkie Talkie adlı uygulamanın geliştiricisi Voxer’a, devam eden bir telif hakkı olarak yaklaşık 175 milyon dolar ödemesini emretti.

Togg rekabetçi bir fiyatla pazarda olacak Togg rekabetçi bir fiyatla pazarda olacak

Meta patent ihlali yüzünden servet ödeyecek. Voxer, Meta’yı patentlerini ihlal etmek ve bu teknolojiyi Instagram Live ve Facebook Live’a dahil etmekle suçladı.

TechCrunch’ın belirttiği gibi, 2006 yılında Voxer’ın kurucusu Tom Katis, Afganistan’daki ABD Ordusunda görev yaparken karşılaştığı iletişim sorunlarını çözmenin bir yolu üzerinde çalışmaya başladı. Katis ve ekibi, canlı ses ve video aktarımlarına izin veren bir teknoloji geliştirdi ve bu, Voxer’ın 2011’de Walkie Talkie uygulamasını piyasaya sürmesine yol açtı.

Davaya göre, Voxer uygulamayı yayınladıktan kısa bir süre sonra Meta şirkete bir işbirliği için başvurdu. Voxer’ın tescilli teknolojisini ve patent portföyünü Meta’ya açıkladığı söyleniyor, ancak iki taraf bir anlaşmaya varmadı. Voxer, Meta’nın o zamanlar canlı video veya ses hizmetlerine sahip olmamasına rağmen, Walkie Talkie geliştiricisini bir rakip olarak tanımladığını ve “Arkadaş Bul” aracı gibi Facebook özelliklerine erişimi kapattığını iddia ediyor.

Meta, Facebook Live’a 2015’te giriş yaptı. Katis, 2016’nın başlarında bir Facebook Live ürün yöneticisi ile bu üründeki Voxer’ın patentlerinin iddia edilen ihlallerini tartışmak için bir şans toplantısı yaptığını iddia etti, ancak Meta şirketle bir anlaşmaya varmayı reddetti. İkincisi, o yıl daha sonra Instagram Live’ı piyasaya sürdü. Voxer davada “Her iki ürün de Voxer’ın teknolojilerini içeriyor ve patentlerini ihlal ediyor” dedi.

Meta, TechCrunch’a yaptığı açıklamada Voxer’ın iddialarını reddetti. Kararla mücadele etmeyi planladıklarını söyledi. Bir sözcü, “Duruşmadaki kanıtların Meta’nın Voxer’ın patentlerini ihlal etmediğini gösterdiğine inanıyoruz” dedi. “İtiraz da dahil olmak üzere daha fazla yardım istemek niyetindeyiz.”