Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi olan 5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin 7 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. Deprem Kayseri, Diyarbakır, Adıyaman ve çevre illerden de hissedildi. Kısa süreli paniğe neden olan depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Malatya ili Yeşilyurt ilçesinde saat 08.35’de 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmalarına başlamıştır. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" dedi.

Validen açıklama

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, "Şu ana kadar 112, jandarma veya emniyetimize ulaşan olumsuzluk ihbarı yok. Tarama faaliyetlerimize devam ediyoruz" diye konuştu.

Prof. Dr. Okan Tüysüz'den uyarı

NTV yayınına katılan Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, bir süredir Malatya Yeşilyurt ve Doğanşehir arasında sismik aktivite olduğundan söz etti. Bu aktivitenin sürdüğünü de ifade eden Tüysüz, bölgede büyük bir deprem beklemediklerinin altını çizdi.

Tüysüz, "Kahramanmaraş depremlerinden sonra bölgeye gerilim yüklendi. Malatya'da olan aktivite de bir haftayı aşkındır sürüyor. Daha büyük bir deprem olacağını zannetmiyorum. Hasar görmüş yapılara girmemek yerinde olacaktır" dedi.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremin ardından CNN TÜRK'te şu değerlendirmeleri yaptı:

Yıldırım yangın çıkardı Yıldırım yangın çıkardı

"Bir kaç günden beri devam ediyor. Yeşilyurt'ta yine depremler olmuştu geçtiğimiz günler içerisinde. Bu tür depremlerin olması çok normal. Büyüklük olarak biraz yüksek. 4'ün en az 30 kat daha enerjisine sahip bir deprem. Yapılar için biraz tehlike arz ediyor. Enkazlar tamamen kalkmadan o bölgede yaşayan vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor.

Her şeyden önemlisi vatandaşlar bu depremi hissettiklerinden balkondan, camdan atlayabiliyorlar. Bu çok tehlikeli. Buna hayli dikkat etmemiz gerekiyor."