Fransa'da mevcut emeklilik yaşı 62. Macron, emeklilik yaşını iki veya üç yıl artırma planından uzun zamandır  bahsediyordu. Ancak, muhalefetten gelen eleştiriler ve Fransız toplumunun olumsuz geri bildirimi, Fransa Cumhurbaşkanı'nın elini bağlıyor.

Financial Times'ın aktardığı habere göre, Macron'un emeklilik yaşını artırmak için 289 milletvekilinin desteğine ihtiyacı var. Macron'un partisi, meclis çoğunluğu geçen yıl gerçekleşen seçimlerde kaybettikten sonra 251 milletvekiline sahip. Yeni emeklilik planını hem aşırı sağ, hem de aşırı sol partiler eleştiriyor.

İsrail güçleri, Mescid-i Aksa'da bir Filistinliyi öldürdü İsrail güçleri, Mescid-i Aksa'da bir Filistinliyi öldürdü

Yüzde 70'i karşı çıkıyor

Hükümet, plana desteği artırmak için asgari emekli maaşında artış ve fiziksel olarak zorlu işlerde çalışan yaşlı insanlar için kolaylıklar sağlanması gibi ek maddeler getirmeyi düşünüyor. Ancak, emeklilik planı Fransız toplumu arasında da popüler değil. Yapılan bir ankete göre, Fransızların yüzde 70'ı emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı çıkıyor.

Fransa'da emekli başına çalışan sayısı 2000 yılında 2,1 seviyesindeyken, 2020'de 1,7'ye geriledi. Oranın, 2070 yılında 1,2'ye kadar gerileyeceği tahmin ediliyor. Emeklilik sistemini korumak için tek yolun emeklilik yaşının artırılması olduğunu savunan Macron, vergileri artırmak  ve emekli maaşlarını düşürmek gibi seçenekleri tercih etmiyor. 

Macron, sistemi güçlendirmek için reform planı hazırladıklarını belirtiyor

Fransa'da 55-64 yaş arasında çalışanların oranının, OECD ve AB ülkelerine göre daha düşük olduğu belirtiliyor. Haberde, 55-64 yaş arasında çalışanların oranı Fransa'da yüzde 56 iken, AB ülkelerinde yüzde 59, OECD'nin gelişmiş ülkeleri arasında ise yüzde 61 olduğu detayına yer verildi.

Macron, Yeni Yıl konuşmasında da emeklilik planına değinerek "Daha uzun süre çalışmalıyız" demişti. Cumhurbaşkanı ayrıca, emeklilikte reform planının amacının "emeklilik sistemini güçlendirmek" olduğunu söylemişti.