Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Sinema Genel Müdürlüğü, Emin Alper’in ulusal ve uluslararası festivallerden ödüller kazanan ‘Kurak Günler’ filmine verdiği destek fonunu faiziyle geri istemişti.

Selda Bağcan: Bu olay affedilemez ve izah edilemez Selda Bağcan: Bu olay affedilemez ve izah edilemez

CHP’li Gök, konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde Ersoy’a “Sinemamızın ve sanatçılarımızın çevresine duvarlar ören sansür uygulamalarına bir son verilmesi düşünülmekte midir” diye sordu.

Gök, önergesinde özetle şunları kaydetti:

“Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Emin Alper’in Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül alırken yaptığı konuşmada Boğaziçi’nde yaşanan baskı sürecini eleştirmesiyle başlayan süreç, sonunda ülkemizin en değerli sinemacılarından birine adeta para cezası kesilmesi ile sonuçlanmıştır. Kurak Günler, 2022 yılında uluslararası üç büyük film festivalinden biri olan Cannes’da ülkemizi temsil etme başarısı gösteren tek uzun metrajlı film olmuş, çok sayıda ulusal ve uluslararası festivalde gösterilmiş ve şu ana kadar 18 ödül kazanmıştır. Sinemamızın en değerli isimlerinden biri olan Emin Alper, ülkemizin adını bütün dünyada duyurmayı başarmış bir sanatçımızdır. Kendisine bizzat Bakanlık tarafından uygulanan baskı, dikta sevdalısı saray iktidarının kısa bir özeti gibidir. Demokrasiye, özgürlüklere, sanata ve sanatçıya düşman şirket patronlarından oluşan bu zihniyet, Sayın Emin Alper’in deyimiyle ‘İnsanların özgürlük talebini susturamayacaktır.’“