CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Çubuk’taki linç girişimi davasında; Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e “basit yaralamadan” 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Sarıgün, “suç işlemeye tahrikten” ile 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na 21 Nisan 2019'da Ankara'nın Çubuk ilçesinde şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenaze töreninde Osman Sarıgün tarafından yumruk atılması üzerine açılan davada karar açıklandı.

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün’e “basit yaralamadan” 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi, hükmün açıklanması geri bırakıldı. Sarıgün, “suç işlemeye tahrikten” ile 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CHP KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, karardan sonra yaptığı açıklamada, "Hükmün açıklanması geri bırakıldı. Yani istinafa gitmek mümkün değil" dedi.

Erkek, açıklamasında şunları ifade etti:

"Linç girişiminin arkasında kimlerin olduğunu, kimlerin organize ettiğini çok iyi biliyoruz. Bu linç girişimi de planlı bir şekilde öldürmeye teşebbüstür. Dava Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeliydi. Her zaman söylediğimiz gibi tek adam sisteminde yargı yürütmenin emri altına girmiştir."

"Adalet arıyoruz" diyen Erkek, "85 milyon adalete susadı. İlk seçimden sonra bu ülkedeki tüm adaletsizlikleri adaletle ortadan kaldıracağız. Ülkemizin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok" ifadelerini kullandı.

SONUÇ TAM BİR KOMEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç ise karara ilişkin, "Sonuç tam bir komedi" tepkisini gösterdi.

Özkoç, açıklamasında şunları söyledi:

Küresel piyasalarda yeni hafta tedirginliği Küresel piyasalarda yeni hafta tedirginliği

Bu davanın arkasında duranlar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve iktidardır. O insanları tahrik edenler, Kılıçdaroğlu'na linç girişimini yaptıranla, Kılıçdaroğlu'nun bir evde saatlerce mahsur kalmasını sağlayanlar iktidar mensuplarıdır.

Özkoç, şunları ifade etti:

Kılıçdaroğlu'nun öldürülmesiyle ilgili "Öldürün, vurun, yakın" diyenler bugün davaları aldıkları cüzi cezalarla, erteleme verilerek dışarıda elleri kolları serbestçe dolaşmaları sağlanmıştır.

HANGİ HUKUK, HANGİ ADALET, HANGİ VİCDAN?

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla karara tepki gösterdi. İmamoğlu, "Hangi hukuk, hangi adalet, hangi vicdan?" diye sordu.

İmamoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

Bir yanda bir söz, bir tweet yüzünden açılan, ağır cezalar istenen davalar diğer yandan ana muhalefet partisinin genel başkanını linç eden, hayatına kastetmeye yeltenen kişilere verilen komik cezalar. Hangi hukuk, hangi adalet, hangi vicdan?

İmamoğlu'nun paylaşımı şu şekilde:

NE OLMUŞTU?

22 Nisan 2019’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde sözleşmeli er Yener Kırıkçı'nın cenazesine giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada linç girişimine uğramıştı. Osman Sarıgün adlı bir şahıs, CHP Lideri'ne yumruk atmıştı.

Kılıçdaroğlu ve yanındaki milletvekilleri önce bir eve sığınmış, daha sonra zırhlı araçla köyden çıkarılmıştı.