CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulduğunu belirterek Sermaye Piyasası Kurulu'na gitti. Kılıçdaroğlu, "Enkaz altında insanlar yatarken, deprem bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına asla izin veremem!" dedi. Kılıçdaroğlu, SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül'e istifa etmesi için çağrı yaptı. 

Kılıçdaroğlu, CHP heyetiyle SPK’ya gitti. Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede hiç kimse sahipsiz değildir. Başkan istifa etsin. Soyguna izin vermeyeceğiz.  Deprem bölgesine gitmeden önce SPK’ya geleceğimi ve küçük tasarruf sahiplerinin nasıl zarar ettiğinin ayrıntılarını sayın başkandan öğreneceğimi ifade etmiştim. Deprem bölgesinden dün gece yarısı döndüm. Bugün sabahleyin buradayım. Önce sayın Başkan görüşecek diye aldılar ama sonra sayın Başkan görüşmekten imtina etti. Anladığım kadarıyla saraydan gerekli izni alamadı." diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: "Türkiye’de hiç kimsenin soyulmasına asla ve asla izin vermek gibi bir geleneğimiz yoktur. Hele hele daha molozlar temizlenmeden, enkaz altında insanlar yatarken, deprem bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına asla izin veremem!

"380 bin tasarruf sahibi açık ve net ifade ediyorum, soyulmuştur"

Rakam olarak da deprem bölgesinde yaşayan yaklaşık 380 bin tasarruf sahibi açık ve net ifade ediyorum, soyulmuştur. Deprem sırasında bir insanın soyulması ne demektir? Bunu bir kurum yapıyorsa, bir kurumun şemsiyesi altında yapılıyorsa herkesin itiraz etmesi gereken bir tablodur.

Bu ülkede hiç kimse sahipsiz değildir. Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Deprem bölgesinde insanlar bir canı daha nasıl kurtarırım diye mücadele ederken insanlar nasıl geçiniriz diye çadır beklerken küçük tasarruf sahibinin deprem anında soyulmasını asla kabul etmiyorum. Başkan ifade etsin. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ne gerekiyorsa yapsın. Onlar da istifa etsinler.

YSK 3 Cumhurbaşkanlığı adaylığını reddetti YSK 3 Cumhurbaşkanlığı adaylığını reddetti

"Zarar eden, soyulan bütün depremzedelerin tamamının paralarının iade edilmesi lazım"

Zarar eden, soyulan bütün depremzedelerin tamamının paralarının iade edilmesi lazım. Soyguna izin vermeyeceğiz. Yeter artık. Herkes soyulurken biz seyirci mi kalacağız? Burada bulunmamın temel nedeni bu."