CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ'da düzenlenen partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "Bunun adı, 'elektriğe çökme vergisi'dir. Çiftçiler elektriğe dünyanın parasını ödüyor" dedi.

Pençe-Kilit şehidi Malatya’da son yolculuğuna uğurlandı Pençe-Kilit şehidi Malatya’da son yolculuğuna uğurlandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Elazığ'da partisinin grup toplantısında konuştu. HSK mensuplarına seslenen Kılıçdaroğlu, "Yargı için yüz karası olmak istemiyorsan vicdanına göre karar vereceksin, talimata göre değil" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret için bulunduğu Elazığ'da gerçekleşen grup toplantısında gündemi değerlendiriyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle: Gençliğim Elazığ'da geçti o nedenle Elazığlı olmak bir ayrıcalık diye düşünüyorum. Güzel bir türküsü var 'Kar mı yağmış şu Harput'un başına, kurban olan taşına' diye. Elazığ'dan bahsederken gençlik yıllarıma giderken insan duygulanıyor, o güzelim Elazığ, o yıllar, anılar... Elazığ'ın ekmeğini yemiş suyunu içmiş bir kişi olarak bütün Elazığlılara yürekten teşekkür ederim.

Türkiye'nin her tarafında dertler var hepimiz biliyorum. Bu dertleri çözmek siyaset kurumunun görevidir. Halkın seçtiği iktidar gelecek ve sorunları çözecek. En büyük arzumuz bu sorunları çözmektir. Bugün, belediye başkanımız ile birlikte güzel bir okulun temelini attık. Bu okul sadece Elazığ için değil Türkiye için bir ilktir. Bu okul açıldığında geleceğiz kurdeleyi keseceğiz. Orada Elazığlı evlatlarımız okuyacaklar. Okulun açılışına bazıları korkudan gelmedi. Önemli olan Elazığ ve Elazığlılardır. Elazığ bir tarım, sanayi, turizm aynı zamanda lojistik bir kent olma konusunda da önemli bir avantajı vardır.

"EN UCUZ MAZOTU BU ÜLKEDE ÇİFTÇİ KULLANACAK"

Elazığlı çiftçinin çok mutlu olmadığını, büyük sıkıntılar çektiğini biliyorum. Bütün çiftçilere verdiğim sözü buradaki çiftçiler içinde verdim. Size mazotu yatlar hangi fiyattan kullanıyorsa, size mazotu ÖTV'siz ve KDV'siz vereceğiz. En ucuz mazotu bu ülkede çiftçi kullanacak. Tefecilere dünyanın faizini veriyorlar. Diyorlar ya 'Biz faize karşıyız' buna inanmayın, hepsi hikaye. Bütçenin neredeyse yarısını o tefecilere ödüyorlar. Sizin oylarınızla iktidar olursak bir hafta içinde çiftçinin, esnafın aldıkları kredilerin faizlerini tak diye sileceğiz. Faizle mücadele böyle yapılır. Derdin mi var? Derdi çözmek Bay Kemal'in görevi olacak.

'Borçlarımı ödemekte zorlanıyorum' diyenlerin oranı yüzde 77.3. AK Partililerde ise bu oran yüzde 70.1. MHP'li seçmenin yüzde 60.6'sı diyor. Bir vatandaş borcunu ödemekte zorlanıyorsa gıdadan kesiyorum demektir. Türkiye'yi bu girdaptan Allah'ın izniyle çıkaracağız.

Birileri sarayda oturur ama gerçeği görmez. Bu kardeşinizin görevi sarayda oturan o kişilerin sorununu çözmek değil. Benim görevim bu topraklarda yaşayan sade vatandaşın hakkını, hukukunu korumak, beklediği adaleti ona teslim etmektir. Siyaseti zenginleşme aracı olmaktan çıkarıp, halka hizmet amacı haline getirirseniz bu millet kurtulmuş olur. Bizim asıl hedefimiz bu. Bu milleti temiz siyaset yapanlara teslim etmektir.

"İNSANLAR NASIL ISINACAK?"

Elektriğe bu yıl yüzde 95 ile yüzde 200 arası zam yapıldı. Doğalgaza yüzde 164. Memurun maaşı mı yüzde 164 arttı? Kimin geliri yüzde 164 arttı da bu kadar büyük yükü ailelere veriyorsunuz? Bir kadın evladını yatağa aç yatırıyorsa o annenin acısını kim bilebilir? Ben elektrik parasını ödemedim niçin? Benim elektriğimi de kessinler, elektriği kesilen 3 milyon 400 bin kişinin derdi dile gelsin diye. O aileler fakir aileler ödeyemiyor, gelip elektriğini kesiyorlar. Bu insanlar nasıl ısınacak? Bunlar dertlerini anlatamazlar, medyanın önüne çıkamazlar. Benim elektriğim kesilsin bir hafta ödemeyeceğim dedim. Kesilen evlere gittim. Şimdi kaç hanenin elektriği kesildi gizliyorlar. Tam 9 aydır milletvekillerimiz soruyor. Tık yok, cevap vermiyorlar.

Geçen yıl 3 milyon 449 bin hanenin elektriği kesildi, şimdi kaç bilmiyoruz. Buradan kamu görevlilerine çağrı yapıyorum. Milletvekillerinin sorduğu önergeleri, istemiş oldukları bilgileri zamanında vermeyenlerin tamamı suç işliyor. Kendinizi suça ortak etmeyin.

"VİCDANINA GÖRE KARAR VERECEKSİN, TALİMATA GÖRE DEĞİL"

Devletin dini adalettir. Yüce yaradan kainatı bile adalet üzerine kurmuştur. Siz adalet dağıtan kişiye eğer yönlendiriyorsunuz, talimatıma göre karar versin diyorsanız adaleti yönetiyorsunuz demektir. Önlerinde büyük bir engel var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu... 'Nasıl yetkilerini elinden alırız' bütün çaba bunun üzerine kuruluyor. HSK'da görevli olanlara sesleniyorum: Size söylenmeyen bir sözü kimin talimatıyla üstlendiniz? Ben sizin meşrebinizi gayet iyi biliyorum. Sizin adaletsizliğinizi de gayet iyi biliyorum. Aynı zarfın içine 4 tane pusula koyacaksın, biri doğru değil üçü doğru... Nerden biliyorsun? Onlara 'Bunu yapan hakim değil çetedir' dedim. Hakimi değiştiriyorlar. Buradan o hakime de sesleniyorum. Yargı için yüz karası olmak istemiyorsan vicdanına göre karar vereceksin, talimata göre değil. Bu konuda uzman raporu da var ama o hakimi değiştirdiler.