Milliyet gazetesi yazarı Şansal Büyüka, Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Jorge Jesus'un Beşiktaş ve Galatasaray ile birlikte yaz turnuvası istediğini yazdı.

Milliyet gazetesi yazarı Şansal Büyüka, Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Jorge Jesus'un Beşiktaş ve Galatasaray ile birlikte yaz turnuvası istediğini yazdı. Büyüka’nın yazısından öne çıkanlar şöyle:

Fenerbahçe’de Jorge Jesus müthiş bir heyecan yarattı. Türkiye’de kombine biletlerin bir günde tükendiğini, 25 milyon euro gibi kasaya müthiş bir para girişi olduğunu ilk defa duyuyorum.

AA-20220603-28063094-28063093-FENERBAHCEDE_JORGE_JESUS_DONEMI_RESMEN_BASLADI

Bu heyecan önce transferle, sonra maçların başlamasıyla sürer mi? Açıkçası bu konuda mesafeli ve dikkatli olmak istiyorum. Pereira döneminde topa ayak uzatmaya üşenen futbolcular, İsmail Kartal döneminde “dokuz canlı canavar”a dönmüşlerdi. Jorge Jesus dönemi nasıl olur acaba? İsmail Kartal’ın teknik direktörlük becerisinin yanında, takımı ayağa kaldıran “halden anlayan abi” tavrı, Portekizli hocayla da devam eder mi acaba?

Jesus’un taraftarlara heyecan veren, belki de kombinelerin bir günde bitmesini sağlayan sadece adı değil, oyun mantalitesi de oldu; Daha hızlı... Daha çabuk... Daha tempolu... Daha dikine... En kestirmeden, en kısa sürede rakip kaleye...

AA-20220603-28063094-28063080-FENERBAHCEDE_JORGE_JESUS_DONEMI_RESMEN_BASLADI

Bir yerde okudum, “Jesus santrfor istemiyor” diye... Sordum soruşturdum, hoca, “kenarlardan top mu geliyor ki, santrforlar gol atsın” demiş. Berisha, Serdar Dursun ve Valencia’nın yeterli olacağını düşünüyor. Kiradan dönen Samatta‘ya da en azından hazırlık döneminde şans tanıyabilir.

Bruma, Galatasaray’dan sonra nereye gittiyse dikiş tutturamadı. Gittiği her yerde hocalarla geçinemediği söylendi. Bu konu Jesus’a hatırlatıldığında, “Her kuşun eti yenmez” misali, “Bana yapamaz” demiş.

AA-20220603-28063094-28063080-FENERBAHCEDE_JORGE_JESUS_DONEMI_RESMEN_BASLADI

Hücumda kenarlardan gelmeye çok kararlı... Devamlı orta, hep orta... Bruma var, Osayi Samuel var, Ferdi var, Rossi var. Sağa ve sola iki bek arıyor. Çünkü Osayi Samuel’i orta kenarın sağında, Ferdi’yi orta kenarın solunda oynatmayı düşünüyor. Arao adı çok sık geçiyor. Tanımıyorum, bilmiyorum.

Kim Min Jae giderse, gözü Konyalı Abdülkerim’de... Kalırsa stoperde sıkıntı yok. Ama iki beki ısrarla arıyor ve tanıdığı, bildiği isimlerden istiyor.

Orta sahada, defansif olmasına rağmen Carvalho’yu, Lincoln’ü hücuma yakın oynatmakta kararlı... Bu ikiliden ciddi gol katkısı bekliyor. Unutulmasın geçen yıl zaten orta alandan gelip gole katkı yapan Miha Zajc, Rossi, İrfan Can, Mert Hakan gibi isimler var.

Kadın teknik direktör: Tecavüze uğradım Kadın teknik direktör: Tecavüze uğradım

Genç Arda Güler’in çok ama çok çalışması lazım... Bu sezon işi geride kalan yıla oranla daha zor... Ama Jesus’un geçmişi, kariyer yolculuğuna başlattığı genç futbolcularla dolu...

Kaleci Altay’ı beğenmesine rağmen, yetmeyeceğini düşünüyor. Bir kaleci aranıyor.

jorge

Orta alandan Sosa, Mesut Özil, Gustavo yolcu... Ancak sanki Gustavo konusunda bir yumuşama var gibi... Kalırsa sürpriz olur mu? Hayır olmaz.

Sıradan hazırlık maçı istemiyor. Büyük takımlar karşısında takımın gücünü sınamakta kararlı... Arnavutluk, Makedonya milli takımları falan... Hatta şaşıracaksınız; Beşiktaş’ın, Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin içinde olacağı bir yaz turnuvası istiyor. Jorge Jesus büyük düşünüyor, büyük oynuyor. Bakalım Fenerbahçe de adına yakışır büyüklükte oynayabilecek mi?

Jorge Jesus transferinde çok anılan Emre Can’la yaklaşık iki yıl önce Lizbon’a gittik. Benfica Kulübü’nü, dönemin başkanını ziyaret ettik. Başka yerlere gittik. Emre Can, Lizbon’da iş yapıyor ve çok köklü, çok içten ilişkileri, çok geniş bir çevresi var. Nitekim Jorge Jesus‘u ikna turları sırasında önemli etkileri oldu. Başkan Ali Koç’un uluslararası alanda itibar gören güçlü iş adamlığı ile Emre Can’ın becerisi ve çevresi birleşince Jesus kendini Fenerbahçe’de buldu.