Zelenskiy AB üyeliğine giden yolu döşüyor Zelenskiy AB üyeliğine giden yolu döşüyor

Pakistan’ın Karaçi eyaletinde halk, Kurban Bayramı’nın ilk gününde İsveç’in başkenti Stockholm’de bir cami önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına tepki gösterdi. Ülkenin farklı kesimlerinden gelen yüzlerce kişi Kur’an-ı Kerim’e olan saygılarını göstermek amacıyla “Kutsal Kur’an-ı Kerim Günü” düzenledi. Pankartlarla yürüyüş yapan Pakistanlılar, Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıyı protesto etti. Ellerinde Pakistan bayrağı taşıyan Pakistanlılar, İsveç hükümetine tepki göstererek eylemi kınadı.

AW929955_01

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Tüm Müslümanlar Kur'an-ı Kerim'in şeref bayrağını dalgalandıracak ve bu protestoları kaydedecek. Kur'an bizim kalbimizde. Kur'an-ı Kerim bizim için sadece bir kitap değil, aynı zamanda bir yaşam rehberidir” dedi.

AW929955_04

İsveç’teki saldırı

İsveç’te 28 Haziran’da Kurban Bayramı’nın ilk gününde Salvan Momika adlı Irak uyruklu bir göçmen, Stockholm'deki bir cami önünde polis gözetiminde Kur’an-ı Kerim’i ateşe vermiş, olaya dünya genelindeki Müslüman ülkeler büyük tepki göstermişti. Geçtiğimiz Pazartesi günü Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Kur'an-ı Kerim’in yakılmasına tepki göstererek ”İsveç ve Avrupa Birliği Komisyonu'nu ifade özgürlüğü bahanesiyle bu suç eyleminin tekrarlanmaması için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz” demişti.