Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Maalesef büyükşehirlerde kiraların ciddi manada yükseltildiğini görüyoruz. Bu vicdani, ahlaki, insani değil. Bu bir fırsatçılıktır. Seçimden sonra üzerine gideceğiz. Bu fırsatçılığa yasal düzenlemelerle kesinlikle izin vermeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından detaylar şöyle:

"(Deprem bölgesi) Gayrimenkullerde hak kaybı olmaması için ekiplerimiz titiz bir çalışma yürütüyor. Birçok inşaat firmalarımızı deprem bölgesine seferber ettik. Enkaz kaldırma ve zemin etüt çalışmaları devam ediyor. Daha önceki afet tecrübelerimizle deprem bölgesinde süreci hızla tamamlayacağız.

İstanbul'a ilave nüfus gelmesine müsaade etmeyeceğiz. İstanbul'un merkezindeki riskli bölgelerde yoğunlaşan nüfusu, deprem riski az çeperlere dağıtacağız. İstanbul'da toplam 1 milyon nüfuslu iki ayrı şehir kuracağız. Şehrin iki yakasının çeperlerinde yapacağımız bu yerleşimler adeta uydu kent modeli olacak.

Anadolu ve Avrupa yakasında 130 milyon metrekare yere ihtiyaç var. Bakanlık yerleri belirledi, alanlar riskli binasını dönüştürmek isteyenler için kullanılacak.

Ege bölgemiz için benzer hazırlığımız var. Deprem tehlikesinin olduğu 7 coğrafi bölgede, 7 rezerv şehir için çalışmalara başladık.

(İstanbul) Konutları dönüştürürken, boşalan yerleri yeşil alan ve sosyal donatı alanlarıyla değerlendireceğiz. Yeni toplanma alanları kazandırmış olacağız.

Erdoğan: Vize sorununu en kısa sürede çözüyoruz Erdoğan: Vize sorununu en kısa sürede çözüyoruz

(TCG Anadolu gemisi) İki misli büyüğünü yapacağız, böylece denizlerdeki gücümüzü çok daha artıracağız.

Yeni evlenen çiftlere 2 yılı geri ödemesiz, 48 ay vadeli, 150 bin lira faizsiz evlilik kredisi vereceğiz.

Aile yapımızı tehdit eden LGBT gibi sapkın eğilimlere karşı etkin mücadele edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde önceliklerimizin başına aileyi ve gençleri alıyoruz. Ailenin güçlendirilmesine, gençlerimizin desteklenmesine özel önem vereceğiz.

Kadına şiddete asla taviz veremeyiz. Bunların karşısında bütün yasal mevzuatlarımızı çok daha kararlı bir şekilde işleteceğiz.

Karadeniz doğalgazından aile ve gençliğe tahsis yapacağız. Aile ve Gençlik Bankası'nda bunu rezerv edeceğiz.

14 Mayıs sonrası Türkiye için bir şahlanış dönemi olacak. Bu şahlanış dönemiyle birlikte Türkiye yeni bir sürecin içerisine girecek.''