Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, bloğunda İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın, “İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket edeceğiz” sözlerini değerlendirdi.

Putin, Rus ordusundaki asker sayısını yaklaşık 170 bin artırdı Putin, Rus ordusundaki asker sayısını yaklaşık 170 bin artırdı

Petro, “Böyle Naziler Yahudiler hakkında konuşuyordu. Demokratik halklar Nazizmin uluslararası politikada canlanmasına izin veremezler. İsrailliler ve Filistinliler uluslararası hukuka tabi insanlar. Bu nefret söylemi devam ederse soykırıma yol açar” diye yazdı.

İsrail’in Kolombiya Büyükelçisi Gali Dagan’ın Petro’ya Kudüs’teki Holokost Anıtı’nı ve Polonya’daki Auschwitz toplama kampını ziyaret etme çağrısını da değerlendiren Kolombiya lideri, “Daha önce Auschwitz toplama kampına gittim ve şimdi bunun Gazze’de nasıl kopyalandığını görüyorum” diye kaydetti.

Daha önce İsrail Savunma Bakanı Gallant, “Elektrik, gıda ve yakıt olmayacak. İnsansı hayvanlarla savaşıyoruz ve ona göre hareket edeceğiz” ifadesini kullanmıştı.