Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı görüntülere göre, İsrail ordusunun kuşatması altındaki ve yakıt tedarik edilememesi nedeniyle alarm durumundaki Şifa Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesi vuruldu.

Görüntülerdeki doktorların bölgedeki patlama nedeniyle tozdan nefes almakta zorlandığı dikkati çekti.

Doktorlar, saldırılar ve yakıt eksikliği nedeniyle daha önceden hastane içinde yerleri değiştirilen yoğun bakım hastalarının yeniden başka bir alana tahliye edildiği bilgisini paylaştı.

Yenidoğan servisindeki bebekler kuvözden çıkarıldıktan sonra hayatını kaybetti

Görüntülere göre ayrıca Şifa Hastanesi'ndeki yenidoğan bölümünde kuvözlerinden çıkarılan 30'dan fazla bebek hastane personeli ve gönüllü sivillerin kucaklarında daha güvenli ve uygun bir yere nakledildi.

Ottova'ya gidiyor Ottova'ya gidiyor

Doktorların bebekleri taşırken geçtiği hastane koridorlarının yaralıların bulunduğu hasta yataklarıyla dolu olduğu ve aynı koridorlarda, evleri bombalandığı için yerinden edilen ve hastaneye sığınan sivillerin de yaşadığı görüldü.

Bu vahim duruma dair konuşan Filistinli bir doktor, bebekleri taşıdıkları alanın özellikle prematüreler için uygun olmadığını vurguladı.

Bebeklerin normalde kuvözde kalması gerektiğini belirten doktorlar, "bugüne kadar üç bebeğin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle öldüğünü" söyledi.

Görevinin başındayken eşini kaybetti

Başka bir videoda, İsrail’in uyguladığı abluka nedeniyle gazeteciler dahil kimsenin hastaneye ulaşamaması nedeniyle hastanenin sağlık personelinden birinin buradaki insani trajediyi aktarmak için muhabirlik yaptığı görüldü.

Hastane çalışanının mikrofon uzattığı bir doktor, eşini İsrail bombardımanında kaybettiği için annesiz kalan iki küçük çocuğunu hastanede yanına alarak çalıştığını anlattı.

Yoğun bakım bölümünde çalışan doktor İsam Radi, "Görevimin başındayken karım şehit oldu. Çocuklarımı burada yanıma almak zorunda kaldım. Hala görevimin başındayım. Tüm şartlara rağmen Allah’a hamd olsun" ifadelerini kullandı.

Saldırı sonrası gelen tepkiler şöyle; 

Beyaz Saray, "istihbarat aldık" dedi ve ekledi, "Hamas, Şifa Hastanesi dahil bazı hastanelerde ve altındaki tünellerde saklanıyor…Bazı hastaneler de askeri operasyonları yürütmek ve rehineleri tutmak amacıyla kullanılıyor, bu İsrail için Şifa Hastanesi’ne saldırı için yeşil ışık oldu'' dedi. 

Gazze Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama, “İşgal ordusu önümüzdeki dakikalarda Şifa kompleksine saldırma niyetini bize resmen bildirdi. İşgalciler bizimle telefonla iletişime geçerek Şifa Hastanesi'nin pencere ve kapılarına yaklaşmamamızı istedi. Tehditlere rağmen Şifa Hastanesi'nde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” denildi. 

Gazze Sağlık Bakan Yardımcısı Münir el Beşir el Cezire yayınında konuştu:

“Eğer hayatta kalırsam onurlu bir şekilde yaşarım ve iletişimimizi sürdürürüz ama şehit olursam Cennette buluşuruz"

Gazze Hükümet Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail Al-Thawabta, “İşgal güçleri Şifa Hastanesi'ni bastı ve hasta odalarına ateş açtı. İşgalin Şifa Hastanesi'nde yaptığı bir savaş suçudur”dedi.

Şifa Hastanesi saldırısı hakkında Hamas’ın açıklaması:

“İşgal ordusunun Şifa Tıp Kompleksi'ne saldırısının yansımalarından, sağlık personelinin ve binlerce yerinden edilmiş insanın maruz kaldığı olumsuzluklardan işgalci yapıyı ve onun neo-Nazi liderlerini, Başkan Biden ve yönetimini tamamen sorumlu tutuyoruz.''