İsrail güçlerinin son günlerde Filistin'e yönelik baskıyı artırmasının ardından Filistin Esirler Cemiyeti, yaptığı yazılı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün kuzeyindeki Beyt Hanina beldesinde 8 Filistinlinin İsrail polisi tarafından gözaltına alındığını bildirdi.

Bölgedeki bir görgü tanığına göre, İsrail polisi, Mescid-i Aksa yakınındaki Silvan beldesinde de 16 yaşındaki Filistinliyi gözaltına aldı.

Yine görgü tanıklarına göre, Kudüs'ün güneyindeki Cebel Mukebbir beldesinde İsrail güçleri ile Filistinli gençler arasında olaylar çıktı. İsrail güçleri, Filistinlilere karşı göz yaşartıcı gaz bombası kullandı, havaya mermi sıktı.

NE OLMUŞTU?

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı'na 26 Ocak'ta düzenlediği baskında, aralarında 60 yaşında bir kadının da yer aldığı 9 Filistinli öldürülmüştü. Baskının ardından bölgede çıkan olaylarda işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Er-Ram beldesinde de 22 yaşında bir Filistinli yaşamını yitirmişti.

537 kişi ölü ilan edilecek! 537 kişi ölü ilan edilecek!

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan yasa dışı bir Yahudi yerleşim biriminde dün düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi yaşamını yitirmiş, 3 kişi yaralanmıştı. İsrail polisi, olay yerinden araçla kaçan saldırganı kovalayarak, silahlı çatışma sonrasında etkisiz hale getirdiğini açıklamıştı.