ÖZEL HABER

Aybuke Ulusan/ Ardı ardına yaşanan depremlerin, artçıları hala devam ederken, göçler ve tedbirler artış gösterdi. İstanbul depremine yönelik uyarılar ve asrın felaketinde yaşanan büyük acı, vatandaşı her türlü önlemi almak için ayaklandırdı. Belediyelere bina dayanıklılık tespiti için başvuru yapanların yanı sıra, deprem riski düşük olan illere göç edenlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

photo_5850265440708836131_y

En yoğun göç Ankara’ya!

Valiliklerden alınan bilgiye göre, 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin etkilediği 11 ilden, 1 milyon 116 bin 40 depremzede başka şehirlere göç etti. Valilik kayıtlarına göre en çok depremzede Ankara’da barınıyor. 205 bin 454 depremzedeye ve sahipliği yapan Ankara’da, depremzedelerin birçoğu kaymakamlıkların koordinasyonunda konukevi, misafirhane, aile yaşam gençlik merkezleri, otel, dinlenme tesisleri, GSB ve MEB'e bağlı yurtlar, lojmanlar, Kur'an kursları ve evlere yerleştirilirken belediye imkanlarıyla konaklayan depremzedeler de bulunuyor.

Deprem riski düşük iller dolup taştı

Ankara’nın ev sahipliğini, 154 bin 86 kişiyle Antalya takip ederken, Mersin 65 bin, Elazığ ise 50 bin depremzedeyi ağırlıyor. Aydın, Kocaeli, Eskişehir gibi birçok şehre yerleşen depremzedelerden İstanbul’ gidenlerin sayısı ise sadece 3 bin 700 kişi.

aaa-12

İmkanı olan kaçıyor!

Deprem riski yüksek olan İstanbul göç almak yerine göç veriyor. İmkanı olan, işlerini ve çocuklarının okulunu ayarlayabilen herkes güvenli bölgelere yerleşmeye başladı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, yetkililerin senelerdir uyardığı ‘Büyük Marmara Depremi’ ilk kez bu denli ciddiye alındı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Siirt’te 1 asker şehit düştü İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Siirt’te 1 asker şehit düştü

Hasar tespiti ve deprem çantası

Göç etme imkanı olmayanlar ise, olası deprem riskine karşı kendi önlemini almayı ihmal etmedi. Bina hasar tespitinin ardından, deprem çantalarını da hazırlayan vatandaşlar, olası deprem hazırlığı için yakınlarını uyarmayı da görev sayıyor.

photo_5850265440708836130_y

İşte her evde olması gereken deprem çantasının içindekiler:

Çanta içerisindeki ürünlerin en az 72 saat yetecek kadar bulunması gerekmektedir.

Su

Konserve yiyecek (uzun tarihli)

Düdük

Battaniye

El feneri

İlk yardım çantası

Powerbank ve şarj aleti

Yedek kıyafet (mevsime uygun)

Kullandığınız ilaçlar

Çakmak

Bıçak, makas, çakı

Kimlik fotokopisi

Yakınlarınızın cep numaralarının bulunduğu liste

Kalem ve kağıt