Dünyada eşi ve benzeri olmayan tarihi mirası bünyesinde bulunduran ve 33 ayrı medeniyete beşiklik etmiş Diyarbakır’da turistleri geri çevriliyor. İç Kale’nin kapısını kim neden kapattı!

Binlerce kağıt Tunca Nehri'ne bırakıldı! Binlerce kağıt Tunca Nehri'ne bırakıldı!

dd-5

İç Kale’nin kapıları kapandı

Hz. Süleyman Camisi’nin hemen yanında bulunan İçkale açık hava müzesi’ne yerli ve yabancı turistler alınmıyor. Her gün binlerce yerli ve yabancı turistin adeta akın ettiği İç Kale Müzesi’nin kapıları kapatıldı. Kararın Bakanlık tarafından verildiği öğrenildi. Bakanlığın deprem bölgesindeki illerde müzelerin ikinci bir karara kadar ziyarete kapatıldığı öğrenildi.

dddd-2

Müze müdürü değil sanki kabadayı

Müzenin kapısını kapalı gören yüzlerce Diyarbakırlı ve Diyarbakır’a gelen turistler yetkililere ulaşmak, müzenin neden kapalı olduğunu öğrenmeye çalıştı. Ancak Müze müdür vekili olduğu belirlemen M.V’nin  İç Kale’ye gelen turistlerle sözlü münakaşaya girdiği ve gazetecilere de sözlü saldırıda bulunduğu ileri sürüldü.

Tarihi miraslarıyla adından sık sık söz ettiren Diyarbakır’ın böyle üzücü bir olayla anılması Diyarbakırlıları fazlasıyla üzdü.

Daha öncede müfettişlik olduğu ancak birileri tarafından korunduğu ileri sürülen müze müdür vekili M.V hakkında soruşturma başlatılacağı bildirildi.