HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar tüm birikimlerini, mücadele tecrübelerini ve güçlerini Yeşil Sol Parti’ye yığacaklarını ancak ruh olarak da kurum olarak da HDP’yi sürdüreceklerini ifade etti.

Sancar, kongre için "Başlattığımız sürecin finali değildir, bu kongre başlattığımız muhasebe süreci duraklarından biridir" değerlendirmesinde bulundu.

Hem Mithat Sancar hem de Pervin Buldan, Ankara’da Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede HDP Eş Genel Başkanı unvanıyla son konuşmalarını yaptı.

Buldan, “Bugün burada küçük bir kongre yaptığımızın, bir değişikliğe dönüşüme gittiğimizin farkındayız” dedi.

Yürüttükleri mücadelenin bitmeyeceğini kaydeden Buldan, “Mücadelemiz her yerdedir; meydanlardadır, sokaklardadır, tarlalardadır, cezaevlerindedir, mahkeme salonlarındadır” dedi ve şöyle devam etti:

“Mücadelemiz bu ülkede barışı talep eden, demokrasiyi savunan her insanın yüreğindedir, yaşamın her alanındadır. O yüzden de bizleri bitirmeye çalışanlara, bizleri yok etmeye çalışanlara dimdik ayakta olduğumuzu göstermenin bir anıdır.”

İnce davasında duruşma tarihi belli oldu! İnce davasında duruşma tarihi belli oldu!

Sancar ise HDP ruhunun başka yerlerde yeniden doğmayı başaracak şekilde güçlü, köklü olduğunu ifade ederek, "Onu savunanların inancıyla büyüme konusunda en ufak bir sıkıntıya asla gelmeyecektir. Büyüyeceğiz, büyümek zorundayız” diye konuştu.

HDP’nin logosundaki ağaca atıfta bulunan Sancar, “Çeşitli kesimlerden estirilen rüzgarlara karşı dimdik ayakta duran HDP ağacını korumak hepimizin borcudur, sorumluluğudur. Bu, ülkeye ve halklara karşı en büyük görevimizdir” ifadelerini kullandı.