ÖZEL HABER

Volkan ESER/Mayıs ayında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve 20. Dönem Milletvekilliği genel seçimleri için, siyasi partilerde başlayan yoğun mesai ve hummalı çalışma, aralıksız olarak devam ediyor. Millet ittifakının Cumhurbaşkanlığı için aday ismi belirlemekte oldukça sıkıntı yaşadığı bu süreçte, HDP cephesinden flaş gelişme gerçekleşti. 6’lı masanın çıkaracağı adayı destekleyip desteklemeyeceği merak edilen HDP, sürpriz bir açıklamayla kendi adayını çıkaracağını duyurdu.

pervin-1

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın Iğdır’da yaptığı konuşmada, ‘’Emek ve Özgürlük İttifakı, kadın ittifakı, Kürt ittifakı, demokrasi güçlerinin ittifakıyla birlikte, HDP’nin aday çıkarması elbette ki bazılarının hem hayallerini, hem de ileriye dönük bütün bu yapacakları stratejiyi alt üst edecek. HDP kendi adayını çıkaracaktır. Yakında adayımızı açıklayacağız’’ sözlerinden sonra, gözler HDP’nin adayının kim olacağına çevrildi.

meral

Tatar'a engelleme girişimi Tatar'a engelleme girişimi

ADAY KADIN OLACAK

Siyaset arenasına bomba gibi düşen bu açıklamanın ardından, HDP’de adayın belirlenmesi için yoğun bir çalışma başlatıldı. Parti Genel Merkezi, aday olacak isimleri bir havuzda topladı. HDP’nin Cumhurbaşkanı adayının kadın olması kararlaştırıldı. Aday gösterilecek kadın isimler, oluşturulan havuzda tartışmaya açıldı.

basak-1

İŞTE HAVUZDA YER ALAN O İSİMLER!

HDP Genel Merkezinde oluşturulan havuzda yer alan kadın aday isimler üzerine istişareler yapılıyor. Bir iki hafta içerisinde kamuoyuna açıklanması planlanan isimin, büyük bir olasılıkla şuanda tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Gültan Kışanak’ın olacağı konuşuluyor. Havuzda HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve TSK’nın kimyasal silah kullandığı iddiasıyla şuanda tutuklu bulunan Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın isimleri var. Bu isimler arasında, adı sıkça gündeme gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile Gültan Kışanak isimleri üzerinde duruluyor.

kisanak