Öntürk, EXPO Kisecik'teki toplantı salonunda, gazetecilere, YSK'nin CHP'nin Hatay'da seçimin yenilenmesi talebini reddetmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Hatay'ın kazandığını, birlik ve beraberliği sağlayarak kadim şehri el birliğiyle ayağa kaldıracaklarını belirten Öntürk, şöyle konuştu:

"31 Mart akşamı sandıklarda biliyorsunuz seçim kurulu heyeti var, sandık kurulu başkanları, başkan yardımcısı var. Orada oy oranına göre her partinin de ilk 4 partinin de orada temsilcileri var, ayrıca müşahitler var, hem temsilcileri olmayanlar için hem de temsilcisi olan partiler için seçime giren, girmeyen herkesin müşahit kartı da var. Şimdi böyle bir ortamda sandıklar sayılıyor, açılıyor, tutanaklar ıslak imzaya bağlanıyor, seçim kuralı bu şekildedir. Bu ıslak imzalar başkanın tüm üyelerin oradaki, CHP'lisi de AK Partilisi de İYİ Partilisi de TİP'i de tamamı imzalar, bunları tutanak altına alırlar ve ilçe seçim hakimliğine gelir bunlar. Bir nüshası oraya gelir, birer nüshası da oradaki üyelere verilir, bunlar da partilerine gider. Bizim de partimizde bunları topladık, oradaki üyelerin üstünden çalışmamızı yaptık. Bunları toplarken ıslak imzalı tutanakları toplarken hatalar olabilir mi? Olabilir, o düzeltiliyor."

- "YSK zaten hukuki olarak kararını vermiştir"

Seçimi 3 bin küsur oy farkla aldıklarını dile getiren Öntürk, ıslak imzalı tutanakların toplamında birkaç hata yapıldığını ve bunların düzeltildiğini ifade etti.

Öntürk, mazbatalarının cumartesi günü verildiğini ve göreve başladıklarını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görevimize geldik başladık ki ne başlayalım? Ankara'ya oluk oluk adam taşıyanlar, şehirde bir yangın çıksa itfaiyelerin bir gram yakıtı yok. Çalışan burada 8 bin üstü kardeşimiz var. Bunların maaşları kaç gün olmuş yatmıyor, kimsenin umurunda değil. Bu insanlar ne yer, ne yapar, neyle geçinir kimsenin umuru değil. Biz gelir gelmez kollarımızı çemredik ve şehrimizi ayağa kaldırmak için uğraşıyoruz, işimizin başındayız. Bugün de YSK zaten hukuki olarak kararını vermiştir ve biz görevimize devam ediyoruz, işimize bakıyoruz. Tek derdimiz bu şehri ayağa kaldırmak, bu şehrin birliğini, beraberliğini pekiştirmek ve inşallah kısa sürede tarihine, kültürüne uygun bir şekilde güzel bir şehir inşa etmek."

Netanyahu ve Gallant hakkında tutuklama kararı Netanyahu ve Gallant hakkında tutuklama kararı

Bir gazetecinin çalışma planlarını sorması üzerine Öntürk, Hatay'ın demografik yapısını bozdurmama adına burada yeni bir şehir inşa edildiğini anlattı.

Belediyenin yapması gereken hizmetlerden bahseden Öntürk, hükümetle entegre ve hızlı bir şekilde Hatay'ı ayağa kaldıracaklarının altını çizdi.

Muhabir:Lale Köklü Karagöz, Mehmet Bayrak

Redaktor:İbrahim Erikan

Yayınlayan:Murat Kaban

Detaylar

08.04.2024 18:43Türkiye - Hatay
4Bülten: Genel Yerel InternetKategori:Politika Etiketler :Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Oyların sayımı, red, YSK kararı

Y-34219873

https://haber.aa.com.tr/yayin/34219873

YSK, CHP'nin Hatay'de seçimlerin yenilenmesi talebini reddetti

ANKARA (AA) - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin Hatay'da oyların yeniden sayılması, geçersiz oyların sayılması ve seçimlerin yenilenmesi talebini reddetti.

YSK, 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin sonuçlarına yapılan itirazları görüşmeye devam ediyor. Kurul, bugünkü toplantısında, Hatay'da büyükşehir belediye başkanlığı ile bazı il ve ilçelerle ilgili itirazları değerlendirdi.

Buna göre AK Parti'nin Ardahan ve Iğdır'da seçimlerin yenilenmesi, Nevşehir'de oyların yeniden sayılması talebi Kurul tarafından reddedildi. Kurul, AK Parti'nin Bitlis'in Tatvan, Isparta'nın Yalvaç, Aydın'ın Koçarlı, Kırklareli'nin Üsküp ilçelerinde oyların yeniden sayılması talebini de reddetti.

CHP'nin, Hatay'da oyların yeniden sayılması, geçersiz oyların sayılması ve seçimlerin yenilenmesi, Aydın'ın İncirliova ilçesinde oyların yeniden sayılması, Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesinde seçimlerin yenilenme talebini de görüşen Kurul, bu talepleri de reddetti.

MHP'nin Kırşehir'in Mucur ve Çorum'un Bayat ilçelerinde oyların yeniden sayımı ve Siirt'in Baykan ilçesindeki talebi Kurul tarafından reddedildi.

Kurul, Yeniden Refah Partisi'nin Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde seçimin iptali ve Iğdır'ın Aralık ilçesinde oyların yeniden sayılması, geçersiz oyların sayılması ve seçimlerin yenilenmesi talebini reddetti.

DEM Parti'nin Ağrı'nın Hamur ilçesinde oyların yeniden sayılması talebi de Kurul tarafından reddedildi.

Editör: Mustafa Aksoy