ÖZEL HABER

Aybuke ULUSAN/ Genç kızların beyaz rüyası gelinliklerin güncel fiyatı, dudak uçuklatıyor. Hayallerdeki gelinliğe sahip olabilmek için, özel tasarım gelinlik fiyatları minimum 10 bin TL’den başlıyor. Tasarımcı Şule Gürpınar, Ankara’nın göbeğinde yer alan tasarım stüdyosundan yeni gelinlere seslendi. Gürpınar, “Özel günlerinizde hem hayalinize, hem de cebinize uygun bir kıyafete sahip olmak istiyorsanız, siparişinizi önceden vermenizde yarar var” dedi.

photo_5848313764619861714_y

Gelinlikler düğün salonu fiyatlarıyla yarışıyor!

Her geçen gün döviz kuruna bağlı olarak artan kumaş fiyatlarından, daha uyguna yararlanabilmek için erken randevunun önemine dikkat çeken Gürpınar, “Mesleğe ilk başladığım zamanlarda, gelinlik fiyatları bu kadar gündem olmuyordu. Müşterinin isteğine göre, düğün salonu fiyatıyla yarışan gelinlikler var. Aslında bu durum en çok bizleri üzüyor. Herkes gibi biz de para kazanma amacıyla çalışıyor olsak ta, duygusal yönden müşterilerimizle bağ kuruyoruz. Onların hayalini gerçekleştirebilmek için, elimizden gelenin fazlasını yapıyor, bazen kazanmamız gereken paradan bile fedakarlık yapıyoruz. Tarih belirlendikten sonra yapılması gereken ilk şey, modeli belirlemek ve randevu almak. Kullanılacak olan malzemeyi ne kadar erken alırsak, fiyat o kadar düşer   ifadelerini kullandı.

photo_5848313764619861707_y

‘Randevuya gelmeden kilonuzu sabitleyin!’

Dikilen kıyafetin bedeninde büyük oynamalar yapmanın, modeli etkileyebileceğinden bahseden Gürpınar, şöyle konuştu: “Model ve kumaş seçiminden sonra, beden ölçülerini alarak tasarıma başlıyoruz. Dikilen her şey, beden ölçülerine göre ayarlanıyor. Dikime başladığımız ilk günden itibaren, birkaç kiloluk farkı görmezden gelebiliyoruz. Fakat çok fazla kilo kaybı ya da kilo alımı, dikilen ürünün modelini tamamen değiştirebiliyor. Bu yüzden, ölçüme gelmeden önce kilonuzu sabitlemeniz çok önemli.”

photo_5848313764619861709_y

Minimum gelinlik fiyatı 10 bin TL!

Maksimum gelinlik fiyatı için tahmin bile yapamayacağını belirten Gürpınar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok sade bir kumaşa, el işçiliği çok olmayan bir gelinlik istenirse, fiyatlar şu anki duruma göre minimum 10 bin TL’den başlar. İstenilen model, kumaş, üzerinde kullanılacak taşlar, bunların hepsi fiyata etki eder. 50 bin liraya da bir gelinlik çıkabilir, 150 bin liraya da. Maksimum fiyat için bir tahminde bile bulunamam, ucu bucağı olmayan bir hayal dünyası bu iş!”

‘Kiralamaya karşıyım!’

Kiralama derdinin çok fazla olduğunu söyleyen Gürpınar, “Şuan gelinlik kiralamanın mantıklı hiçbir yanı kalmadı. Eskiden arada uçurumlar oluyordu, fakat şuan 10 bin liralık gelinlik zaten 8 bin liraya kiralanabiliyor. Kuru temizlemesi, eteklerde oluşan yırtılmalar, yıpranmalar… Bunlarla uğraşmak, hem büyük bir külfet, hem de gelinliği yıpratan bir durum. O gelinliği, 5’inci kez kiralayacak müşteriye haksızlık gibi geliyor bana. Her ne kadar temizliğini ve tadilatını özenle yapsan da, yıpranmıyor diyen yalan söyler” ifadelerini kullandı.

photo_5848313764619861718_y

Yeni moda aksesuarlar!

Son yıllarda, gelinliği tamamlayan aksesuarlara talebin arttığını ifade eden Gürpınar, “Şimdi gençlerimiz biraz daha marjinallik ve özellik istiyor. Tokalar, özellikle eldivenler son zamanlarda fazlasıyla talep görmeye başladı. Sade bir gelinlik seçen müşterimiz, duvak yerine toka ve eldivenle kendisine bir kombin yaratıyor. Son zamanların yeni modası aksesuarlar diyebiliriz” dedi.

photo_5848313764619861719_y

Eskiden bir gelinlikti, şimdi 3 elbise!

Gürpınar, sözlerini şöyle tamamladı: “Zaman değiştikçe, düzen de değişiyor. Bir gelinlik giyip çıkayım olayı, neredeyse tamamen bitti. Neredeyse gelen her müşterimiz, evden çıkış elbisesi, gelinlik ve düğün sonrası parti için bir kombin diktiriyor. İmkanı olan ‘içimde kalmasın’ diyerek birden fazla gelinlikte giyebiliyor.”

Dikkat! Kış lastiğinde hayati önem taşıyan tarih belli oldu Dikkat! Kış lastiğinde hayati önem taşıyan tarih belli oldu

photo_5848313764619861715_y