Özel Haber

Begüm Sıla EREN- Süper Lig’de maçlarda adaletsizlik olduğunu sık sık dile getiren taraftar, iki konuda ayrım yaşamaya devam ediyor. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin başkanlığı bırakması taraftarlar tarafından sık sık dile getirilirken, öte yandan geçtiğimiz hafta oynanan Fenerbahçe maçı sonrası, yabancı hakem konusu bir kez daha gündeme geldi.

Ligde tartışmalar her hafta alevlenmeye devam ediyor. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın yabancı hakem tartışmaları devam ederken, futbola yakından ilgi duyan taraftar, yönetimle ilgili düşüncelerini ve yabancı hakem konusunu Yeni Journal’a anlattı.

Whatsapp Image 2024 03 14 At 11.06.18

‘’Maçlarda çok fazla, haddinden fazla hata yapılıyor’’

Yasin Şahin: Süper Lig’de kesinlikle yabancı hakemler maçları yönetmeli diye düşünüyorum. Maçlarda çok fazla, haddinden fazla hata yapılıyor. Ben Galatasaraylıyım, sezon başından beri bize çok büyük yanlış kararlar verildi, defalarca hakkımız yenildi. Fenerbahçe geçtiğimiz günlerde bir istatistikle dünya rekoru kırdı, bu sezon en çok penaltı kullanan takım oldu. Hem de penaltıları en kritik anlarda verildi. Elbette burada penaltıların hepsi yanlıştır demiyorum, mesela Fener taraftarına sorsanız da biz çok torpilliyizdir. Bu tip şaibeleri ortadan kaldırmak, hakemleri korumak için yabancı hakemlerin maçları yönetmesini destekliyorum. Mehmet Büyükekşi’nin yönetimini çok yanlış buluyorum. Geçen aylarda yaşanan Arabistan’daki Süper Kupa krizi, yönetimdeki ve açıklamalarındaki zayıflık, maddiyatı büyük oranda ön plana koyması bence büyük bir yönetim eksikliği, kendisinin futboldan da pek anladığını düşünmüyorum Çoktan istifa etmesi gereken bir isim bana göre, umarım gider.

Urfa’dan Ankara’ya uzanan lezzet sofrası Urfa’dan Ankara’ya uzanan lezzet sofrası

 Whatsapp Image 2024 03 14 At 11.06.17 (1)

‘’Türk hakemlerimizi de durduk yere yerinden etmeye gerek yok’’

Mert Kaya: Bence Türk hakemlerle devam edilmeli, ben Bursaspor’luyum, biz 3. Lig’e düştük, suç atılacak çok şey var, büyük bir şehir, Türkiye şampiyonu olmuş bir kulüp, baktığınızda biz de hakemlerden dem vurup, futbol tayfanın tabiriyle ‘’ağlayabilirdik’’ bunun yerine biz suçu kendimizde buluyoruz. Her türlü 4 büyük takım, her sezon hakemlerden şikayetçi oluyor. Bu Türk hakem de olsa böyle olacak, yabancı hakem de olsa aynı olacak. O yüzden Türk hakemlerimizi de durduk yere yerinden etmeye gerek yok. Büyük takım taraftarı olmak kolay, sürekli bir başarı sağlıyorlar, sağlayamasalar da gündemden düşmüyorlar. Bence herkes kendi şehir takımlarına yönelmeli, desteklemeli, herkesi de güzel Bursaspor’umuzu desteklemeye bekliyorum. Büyükekşi ile alakalı hemen hiçbir futbol izleyicisi Türkiye’de güzel şeyler söylemeyecektir. Futbolun içinden, futboldan anlayan birilerinin TFF başkanı olması çok iyi olur, mesela benim adayım Ahmet Çakar, bu durumda Türk futboluna biraz renk gelmiş olur.

Whatsapp Image 2024 03 14 At 11.06.17

‘’Mehmet Büyükekşi’yi destekleyen birinin olduğunu düşünmüyorum’’

Mete Bektemur: Ben Beşiktaşlıyım uzun süredir tartışılan bu konuyu da yakından takip ediyorum. Futbolumuzda sık sık hakem sıkıntıları gündeme geliyor, bunun yanı sıra Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’yi destekleyen birinin olduğunu düşünmüyorum. Eğer böyle biri varsa, futboldan anlamıyordur, ya da futbolu yakından takip etmiyordur. Sanırım herkesin isteği onun gitmesi yönünde, bildiğim kadarıyla sezon bitiminde istifasını verecek, umarım gider ve herkes bu konuda rahatlar. Yönetimdeki zayıflığı sebebiyle çoktan istifa etmeliydi, artık gelen insanların futboldan anlayan insanlar olması bizim en büyük temennimiz gerçekten. Hakem konusuna gelirsek, ben hakemlerimizle devam edilmesi tarafındayım.

Whatsapp Image 2024 03 14 At 11.06.16

‘’Türk futbolunun Türk hakemlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum’’

 

Mehmet Sarı: Bir Beşiktaşlı olarak, Türk futbolunun Türk hakemlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Neden yabancı hakem kazansın değil mi? Türk hakemimiz kazansın, işsiz kalmasınlar. Her konuda olduğu gibi yabancıları getirmeye gerek yok. Türk futbolunda, Türk hakemlerine yer verilmeli. Bunun haricinde bu hakem şikayetleri zaten sürekli gündemde olan, her sezonun değişmez konusu bu sebeple, futbolumuzda benim tercihim Türk hakemlerin olması. Bence yabancı hakem de olsa biz bu şikayetleri göreceğiz belki de daha fazlasını göreceğiz. Mehmet Büyükekşi için denilecek çok bir şey yok, yönetim kabiliyetinin olduğunu düşünmüyorum bunu birçok konuda gösterdi, herkes gitmesini destekliyor, geç bile kaldı, inşallah gider. Samimiyetimle söylüyorum, kime sorsanız gitsin diyecektir, belki de hepimizin ortak noktası oldu, kısa zamanda gitmesini diliyorum.