Toplantıda konuşan Fidan, "İki ülke arasındaki ilişkiler açısında yoğun ve nitelikli bir koordinasyonumuz var. 13 Nisan'da yaşananlar bizim için çok önemli dersler ortaya koymakta. Uluslararası hukuk herkes için bağlayıcıdır. Netanyahu'nun iktidarda kalabilmek için bölgemizi bir savaşa sürüklemek istediği açıktır. Yaşanan olayların temelinde Gazze'de İsrail tarafından uygulanan şiddet yatmakta. Şu anda mağdur olan ne İsrail ne de İran. Mağdur olan Gazze. bir an önce kalıcı ateşkes sağlanmalı, yardımlar gitmeli. Batılı ülkelerin İran karşısında tek bir ses olup tepki verebildiklerini gördük. Şimdi de ortak tutumla İsrail'e dur demeleri gerekli" dedi. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan El Sani, şunları söyledi: 

İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto

"Filistin'e nasıl destek olabileceğimizi dair görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu mesele bizim için çok önemli. Filistin meselesinin Kudüs başkent olmadan ve özgür bir devlet kurulmadan çözüme ulaşmayacağını düşünüyoruz. Esirlerin salınmasıyla ilgili katar kardeş ülkelerle çalışmalarını devam ettiriyor. Burada Türkiye'nin rolü ve etkinliği çok önemli. Sürekli koordine çalışma konusunda da hemfikiriz."

Fidan ise şöyle konuştu: 

"İki ülke arasındaki ilişkiler açısında yoğun ve nitelikli bir koordinasyonumuz var. 13 Nisan'da yaşananlar bizim için çok önemli dersler ortaya koymakta. Uluslararası hukuk herkes için bağlayıcıdır. Netanyahu'nun iktidarda kalabilmek için bölgemizi bir savaşa sürüklemek istediği açıktır. Yaşanan olayların temelinde Gazze'de İsrail tarafından uygulanan şiddet yatmakta. Şu anda mağdur olan ne İsrail ne de İran. Mağdur olan Gazze. Bir an önce kalıcı ateşkes sağlanmalı, yardımlar gitmeli. Batılı ülkelerin İran karşısında tek bir ses olup tepki verebildiklerini gördük. Şimdi de ortak tutumla İsrail'e dur demeleri gerekli."