ABD Merkez Bankası(Fed), politika faizini beklendiği gibi yüzde 0.25 artırarak yüzde 4.50-4.75 aralığına yükseltti. Bu karar ve ardından Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarıyla spot ışıkları dolardan çekildi. Dolar/TL kuru sabit kalmaya devam ederken, euro/dolar kuru 1.10'u aştı.

Toplantıya katılan Fed yetkilileri enflasyonun gevşemeye başladığını ancak halen yüksek olduğunu söyleyerek faiz artırımlarının devamını istedi. 

Fed Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrası yaptığı basın toplantısında "Enflasyon hedefe ulaşana dek daha fazla artışın uygun olacağını düşünüyoruz." dedi. 

Bugün Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararını açıklayacak. ECB'nin yüzde 0.50 faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Karar öncesinde şahin tonunu azaltan Powell'ın etkisiyle dolar geri çekilirken euro yükselişe geçti. Euro/dolar paritesi 1.10'u aştı. 

Öte yandan dün TRT Canlı yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Faizi daha da düşüreceğiz." açıklamasını yaptı. Dünya ülkelerinin faizleri sürekli yükselttiğini söyleyen Erdoğan "Ben de tam aksine faizi indirmenin mücadelesini verdim. Şu anda bizde faiz yüzde 9 bunu daha da düşüreceğiz." dedi.

Merkez Bankasından şirketlere yeni KKM uygulaması Merkez Bankasından şirketlere yeni KKM uygulaması

Sabah Gazetesi'ne konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "EYT'nin 2023 için bütçe yükü 255 milyar TL olacak" dedi. 

Kaynak: Haber Global