Ankara’da düzenlenen terör saldırısı girişimi ABD tarafından kınandı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, “ABD, bugün Ankara'da İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen saldırıyı kınıyor. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Terörün her türünü reddediyor, NATO müttefikimiz Türkiye'nin ve Türk halkının yanındayız” dedi.
Saat 09.30 sıralarında İçişleri Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı girişiminde bulunmuş. Teröristlerden biri üzerindeki bombayı patlatmış, diğer terörist ise vurularak etkisiz hale getirilmişti. Saldırı girişiminde 2 polis yaralanmıştı.

AB’den Ankara’daki terör saldırısına kınama

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sabah saatlerinde Ankara’da bulunan İçişleri Bakanlığı önündeki terör saldırısı girişimini kınadı.

Erdoğan: Netanyahu adını 'Gazze kasabı' olarak tarihe yazdı Erdoğan: Netanyahu adını 'Gazze kasabı' olarak tarihe yazdı


Sabah saatlerinde Ankara’da düzenlenen terör saldırısı Avrupa Birliği (AB) tarafından kınandı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptığı açıklamada, “AB, Ankara'da Türkiye İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen terör saldırısını kınıyor. Türkiye ile dayanışmamızı ifade ediyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.
Saat 09.30 sıralarında İçişleri Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı girişiminde bulunmuştu. Teröristlerden biri üzerindeki bombayı patlatmış, diğer terörist ise vurularak etkisiz hale getirilmişti. Saldırı girişiminde 2 polis yaralanmıştı.

Balkan ülkelerinden Ankara'daki terör saldırısına kınama ve Türkiye ile dayanışma mesajları

Balkan ülkelerinden Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, Ankara'daki terör saldırısını kınadı, Türkiye ile dayanışma mesajları verdi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanlığının açıklamasında, Cumhurbaşkanı Bajram Begaj'ın mesajı yayımlayarak, Begaj'ın her türden terör eylemini şiddetle kınadığı, Türk halkı ve hükümetiyle sarsılmaz dayanışmasını ifade ettiği aktarıldı.

Terör eylemlerinin "sivil düzen ve huzuru" hedef aldığını kaydeden Begaj, "Bu tür terör eylemleri eski bir dünyanın yaklaşımları olup, modern dünyanın ilke ve değerlerine aykırıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Arnavutluk'un, terör saldırısını şiddetle kınadığını vurgulayarak, "Bu (saldırı), Avrupa'dakilerin birçoğunun, Türkiye'yi terörle mücadelesinde daha iyi anlamasına ve desteklemesine yardımcı olmalı." görüşünü dile getirdi.

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı da terör saldırısının ardından yayımladığı mesajda, Arnavutluk'un, Ankara'daki terör saldırısını şiddetle kınadığı belirtilerek, "Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz ve her türlü terörü reddediyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz." paylaşımına yer verildi.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Bujar Osmani ise sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve AGİT'in hesaplarını etiketleyerek, "Kuzey Makedonya, Türkiye'nin yanındadır. Terörle mücadele, hiçbir zaman önemini kaybetmeyen ortak bir mücadeledir." ifadesini kullandı.

Kosova’dan terör saldırısı girişiminin ardından Türkiye’ye destek mesajı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Ankara'da düzenlenen terör saldırısı girişiminin ardından Türkiye’ye destek mesajı yayınlayarak, “Ankara'daki terör saldırısını üzüntüyle karşıladık, ancak amaçlanan hasarın Türk kurumları tarafından büyük ölçüde önlendiğini öğrenmek rahatlattı” dedi.
Ankara’da düzenlenen terör saldırısı girişiminin ardından Kosova, Türkiye’ye destek mesajı yayınladı. Kosova Başbakanı Albin Kurti yayınladığı mesajda, “Ankara'daki terör saldırısını üzüntüyle karşıladık, ancak amaçlanan hasarın Türk kurumları tarafından büyük ölçüde önlendiğini öğrenmek içimizi rahatlattı Düşüncelerimiz yaralı polislerle birlikte, onlara acil şifalar diliyoruz” dedi.
Saat 09.30 sıralarında İçişleri Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısı önüne hafif ticari araçla gelen 2 terörist bombalı saldırı girişiminde bulunmuş, teröristlerden biri üzerindeki bombayı patlatmış, diğer terörist ise vurularak etkisiz hale getirilmişti. Saldırı girişiminde 2 polis yaralanmıştı.

İsveç, Ankara’daki terör saldırısı girişimini kınadı

İsveç, Ankara'daki terör saldırısı girişimini kınayarak, “Terörle mücadelede Türkiye ile uzun vadeli işbirliğine olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz” dedi.