İnce: Partide arabamız yok, kendi arabama biniyorum! İnce: Partide arabamız yok, kendi arabama biniyorum!

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'yi sarsan iki depremi değerlendirdi. Avrupa'da yüzyılın en kötü doğal afeti olduğunu dile getirdi: “Avrupa bölgesinde yüzyılın en kötü doğal afetine tanıklık ediyoruz.”

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, felaketin ölçeğinin henüz bilinmediğinin de altını çizdi: “Hâlâ büyüklüğünü tam olarak ölçmüş değiliz. Afetin insanlığa gerçek maliyeti henüz bilinmiyor. Bu felaketten toparlanmak ve iyileşmek zaman alacak. DSÖ, bu süreçte Türkiye ve Suriye halkının yanından asla ayrılmayacaktır.”

Yaralı depremzede sayısının artması sonucunda Türkiye'deki sağlık sistemine çok yük bindirdiğini belirten direktör, acilen temel sağlık sistemini deprem bölgesinde tekrar kurma konusunda destek olacaklarını açıkladı.

DSÖ acil durum fonundan hemen 16 milyon dolar ayırdıklarını belirtti. Ayrıca deprem mücadelesine destek amacıyla 43 milyon dolarlık bir yardım fonu toplamaya çalıştıklarını dile getirdi. Bu miktarın ikiye katlanacağını tahmin ettiklerini de açıkladı. “Krizin boyutunu daha iyi anladıkça önümüzdeki günlerde bu miktarın en az ikiye katlanmasını bekliyoruz.”

DSÖ Avrupa Direktörü, soğuk hava ve hijyen sorunlarının ortaya çıkardığı bulaşıcı hastalıklara da dikkat çekti. Önüne geçilmesi için Türkiye Sağlık Bakanlığı ile yakından çalışacaklarını duyurdu ve Türkiye'ye destek vermek üzere tüm dünyaya çağrı yaptı: “Türkiye'nin yıllardır küresel olarak diğer uluslara gösterdiği cömertliğin aynısını dünyanın şimdi gösterme zamanı.”

Kaynak: CNN Türk