ÖZEL HABER

Aybuke Ulusan/ Baharın kendisini göstermesiyle birlikte, düğün sezonu da başladı. Genç kızların hayali olan gelinliklerin güncel fiyatları, dudak uçuklatan cinsten. Tasarımcı Sonay Döngel, gelinliklerle ilgili Yeni Journal’a konuştu.

50 bin TL’ye kadar gelinlik var!

Tasarımcı Sonay Döngel, bazı gelinlik fiyatlarının, 50 bin lirayı bulabildiğini söyledi.

Maksimum gelinlik fiyatı için bir sınırlama yapamayacağını ifade eden Sonay Döngel, “Yeni sezon için gelinlik fiyatları 3 bin 500 TL’den başlıyor. Düşük bir ihtimal de olsa, gelinlik kirlendiyse, satılamayacak durumdaysa, kumaş parası çıksın diye 3 bin TL’ye kadar satan olabilir. Maksimum fiyat için bir sınırlama koymam mümkün değil, istenilen kumaşa, işlemeye ve kaliteye göre değişiklik gösterebilir. Minimum 3 bin 500, maksimum standartlar için 50 bin TL diyebilirim” dedi.

WhatsApp Image 2023-03-30 at 12.47.42

Lokasyona göre fiyat farklılığı var

Modelin aynı olmasına rağmen, fiyatların değişebildiğini söyleyen Döngel, şunları söyledi: “Son dönemlerde artan fiyatlar yüzünden, kiralama çok talep görüyor. 10 bin TL’lik bir gelinliği, 8 bin TL’ye kiralayabilirler. Bu fiyatlar her yerde değişiklik gösteriyor. Bende 10 bin lira olan, başka yerde 20 bin liraya verilebiliyor.”

WhatsApp Image 2023-03-30 at 12.47.45-1

“Kiralamada büyük tadilat yapmayız”

Küresel piyasalarda yön arayışı devam ediyor! Küresel piyasalarda yön arayışı devam ediyor!

Türkiye’deki boy ortalamasına değinen Sonay Döngel, “Kiralamalarda çok büyük tadilatlar yapamayız. Beden, modele göre oturtulmak zorunda. Fakat gelinliği değiştirecek büyük bir tadilat yapılmaz. Etek boyu standart olarak 1 metre 30 santimdir. Türkiye boy ortalamasına göre gelen kızlar 1.58-1.60 maksimum 1.70 boyunda oluyor. Kiralanan gelinliğin etek boyunda bir kısaltma yaparsak, tekrar kullanmamız pek mümkün değil, bu yüzden tercih etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-03-30 at 12.47.44 (1)

Erken siparişte maliyet düşer!

Gelinlik siparişinin önceden verilmesinin, maliyeti düşüreceğini belirten Döngel, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz siparişi bir haftada yetiştiririz. Fakat 3 ay önce verilen siparişle işçiliği elbette aynı olmaz. Yığma yapmadan, aceleye getirmeden yapılan iş, daha temiz ve güzel oluyor. Yazın olacak düğün için kış aylarından siparişin verilmesi, maliyeti de düşürecektir. Kumaşlar dolara göre artış gösteriyor ne yazık ki.”