Benzin ve motorinde güncel fiyatlar! Benzin ve motorinde güncel fiyatlar!

Fed'in faiz artırımlarının süreceği işaretleriyle dolar küresel para birimleri karşısında değer kazanmaya devam ederken Türk Lirası karşısındaki yatay seyrini sürdürüyor. Dolar/TL 18.86 TL'de seyrederken, Euro/TL 20.10 TL'den alıcı buluyor.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ABD işsizlik maaşı başvurularının beklentilerden daha düşük gerçekleşmesi ABD ekonomisinin canlılığını ifade ederken, Fed'in yüksek faiz artırımlarına devam edeceğinin işaretleri oldu. Doların başlıca 6 para birimi karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 104.10'a kadar yükseldi. 

Ancak dolar kuru TCMB ve BDDK'nın aldığı önlemlerle TL karşısındaki yatay seyrini sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan verilerle KKM'da biriken tutar 1 yıllık tarihinin en üst seviyesine ulaştı. Bu rekor TCMB'nin KKM için uyguladığı Politika faizi + yüzde 3'deki yüzde 3'lük üst sınırı kaldırmasının ardından geldi. 

Yarın TCMB politika faizini açıklayacak. Hem Reuters hem de Anadolu Ajansı'nın anketine katılan ekonomistler TCMB'nin politika faizini yüzde 9'dan yüzde 8'e indirmesini bekliyor. Karar yarın saat 14:00'da açıklanacak.

Öte yandan yaşanan deprem felaketinin ekonomiye etkileri de izlenmeye devam ediliyor. Bugün içerde Kapasite kullanım oranları açıklanacak. 

Kaynak: Haber Global